İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Açık 18°C Nem %82
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü
Özel Haber

Açık Hava Mescidleri: EİDGÂH - 2

Özel Haber

Açık Hava Mescidleri: EİDGÂH - 2

14.04.2020

‘Eidgâh’ veya ‘Idgah’, İslâm kültüründe, ‘şehir dışında açık bir alanda bayram namazını eda etmek için toplanılan yer’ anlamında kullanılır.

Peygamber (SAS) Efendimiz, bayram namazını ve bayramlaşmaları Medine'nin eteklerinde Mescid-i Nebevî'den yaklaşık 500 mt. uzaklıktaki eidgâhta eda ederdi. İlk eidgâh Medine’de bulunmaktadır.

İnsanların bayram günü sabah erken vakitte dualar için toplandıkları bu açık alanlar, günümüzde başta Güney Asya ülkeleri olmak üzere birçok Müslüman nüfusu olan ülkede halen kullanılmaktadır.

Özellikle bayram namazında toplanılan bu ibadet yerleri halen Bangladeş, Pakistan ve Hindistan’da birçok yerde mevcuttur. Bangladeş’de Gor-E-Shahid ve Sholakia şehirlerinde eidgâhlar, Ramazan ve Kurban Bayramına özel olarak hazırlanır. 

Bangladeş -  Dinajpur 

Hindistan Haydarabad’daki Qutub Shahi Türbeleri’ndeki eidgâh 400 sene önce yapılmış, en son 2015 yılında restore edilmiş ve kullanıma açılmıştır. 

Hindistan - Qutub Shahi

Afganistan’ın Kabil şehrinde ülkenin en büyük ikinci camii olan Idgah Camii, kapalı mescidin yanında büyük bir namazgâha da sahiptir. 

Afganistan - Idgah

Güney Asya’nın tarihinde önemli yeri olan eidgâhların bazıları koruma altına alınıp, aynı zamanda tarihi eser olarak ziyarete açılmıştır.

Asya kıtasında Filipinler ve Endonezya’da bayram namazı öncesi bazı alanlar özel hazırlıklarla namazgâh haline getirilir, cemaat burada bayram namazını kılar.

Filipinler’in başkenti Manila’da camiilerin yanı sıra spor sahası, milli park gibi açık ve geniş alanlar; Endonezya’da ise geniş açık alanlar, sahiller namaz öncesi hazırlanarak, taşınabilir minberlerle namaz ve bayramlaşmak için hazırlanır. Eidgâhlar diğer Müslüman ülkelerde de yaygındır.

Endonezya – Cianjur Meydanı

Güney Afrika’da halen başkent Pretoria olmak üzere Lenasia, Northcliff gibi bir çok şehirde açık alanlarda halk bayram namazını kılmaktadır. Güney Afrikalı Müslümanlara sorulduğunda namazgâhlarda kılınan bayram namazının, yaygın bir âdet olduğu anlaşılır. Fas’ın Fez şehrinde ise 17. yüzyıldan kalan namazgâhda hala bayram namazları kılınır. 

Türkiye’de de ibadete açık olan sayısız namazgâh mevcuttur. Gümüşhane’deki Kadırga Yaylası Namazgâhı, ilk Cuma namazını Fatih Sultan Mehmet’in kıldırmasıyla halk arasında ünlenmiştir. Yaz aylarında yaylaya gelen ziyaretçilerin, Cuma namazını burada kıldıkları bilinir. 

Gümüşhane – Kadırga Namazgâh

Bursa’daki Namazgâh Mescidi de Osmanlı Devleti’nin Bursa’yı fethettiklerinde yapılmıştır. Restorasyonun ardından 2011 yılında ilk teravih namazı kılınmıştır. 

Bütün bu örneklerden anlaşıldığı üzere; namazgâhların çoğu kez müstakil açık ibâdet mekânı ve çoğu kez de seyir yerlerinde özel bir köşe olduğu görülüyor. Bu 'özel köşe'ler devam eden dünya telaşları arasında ibâdetle bütünleştiği takdirde ancak amaca uygun kullanım hedefine ulaşabilir. İbadet kavramı insan ruhunun sükûna ermesi, iç huzura kavuşması ve varlık sebebinden uzaklaşmaması için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Diğer Haberler

YKS öncesi bol deneme sınavı çözün

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na sayılı günler kaldı, Eğitimciler adaylara, her gün deneme sınavı çözülmesini ve farklı soru tiplerinin değerlendirilmesini tavsiye ediyor.
04.06.2020

Türkiye Cuma Namazına kavuştu

Covid-19 tedbirleri kapsamında toplu ibadetin kısıtlanmasının ardından ilk cuma namazı, bugün kılındı. Mü'minler belirlenen kurallara uyarak namazlarını kıldı.
29.05.2020

Yağmur Altında İbadet, CUMA NAMAZI AŞKI

Geçtiğimiz günlerde, Kabe'de yağmura rağmen tavaf devam ederken bu hassasiyet, Türkiye'de uzun bir aradan sonra yeniden kılınacak olan Cuma Namazı için yağışlı bölgelerde açık havada ibadetin sürdürülebileceğini hatırlattı.
28.05.2020

Cuma namazı açık alanlarda kılınacak

29 Mayıs’tan itibaren kılınacak cuma namazları, okul bahçeleri, park, mahalle meydanları ve spor sahalarında kılınabilecek. Alınan tedbirler kapsamında 16 Mart’tan itibaren kılınmayan cemaatle namaz, yeniden kılınabilecek.
28.05.2020
Dua Vakti
Sırada >>
×
Sıradaki

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu

Dua Vakti
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin