İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:00 Yatsı21:29 İmsak04:28 Güneş06:03 İşrak06:43 Öğle13:07 İkindi16:55
Hava - Hava durumuAçık 21°C Nem %67
Türkçe
15 Şevval 1445 24 Nisan 2024 Çarşamba
15 Şevval 1445
İkindi
16:55
Akşam
20:00
Yatsı
21:29
İmsak
04:28
Güneş
06:03
İşrak
06:43
Öğle
13:07
Giriş Yap

Türkiye'nin yerli solunum cihazı hazır

21.04.2020    |

4 Türk şirketinin çalışmasıyla seri üretim aşamasına gelinen yerli ve milli solunum cihazlarından 100 adet olan ilk teslimatı yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Bugün bu cihazlar ya da parçaları ücreti karşılığı dahi satın alınamıyor. Bu yüzden kendi imkanlarımızla bu cihazları üretmek için seferber olduk. Araştırma, geliştirme alt yapı çalışmaları sonrasında hızla seri üretime dönüştürmek için yerli firmalar ile milli bir seferberlik başlatıldı. 14 gün gibi kısa bir sürede seri üretim bandından ilk yerli ve milli yoğun bakım solunum cihazı indirildi. Testleri tamamlanmış ürünlerin bir kısmı sağlık kuruluşlarına teslim edildi." dedi.

Bir başka açıklamada ise yerli solunum cihazlarının üretiminin 120'den fazla mühendisin çalışmalarıyla ortaya çıktığı belirtildi.

Yerli solunum cihazının özellikleri

Türkiye'nin ürettiği solunum cihazı; pediatrik, yetişkin kadın ve erkek tüm hastalarla uyumlu şekilde çalışıyor.

1-60 saniye aralığında ayarlanabilir durumda. 

Eş zamanlı olarak 3 grafik, 3 3 döngü (basınç-hacim, basınç-akış, akış-hacim) ve akciğer dinamik durumunu gösteriyor. 

Dakikada 150 soluğa kadar çıkabiliyor. 

İlk etapta 100 adet üretilen yerli solunum cihazlarının Mayıs sonuna kadar 5 bin adet olarak üretimin tamamlanması planlanıyor. 

AA

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close