İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:45 Güneş07:10 Öğle12:55 İkindi15:58 Akşam18:29 Yatsı19:48
Hava - Yağmurlu 18°C Nem %88
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 16 Ekim 2021 Cumartesi
Giriş Yap

Cuma Namazı tedbirlerle kılınabiliyor

16.05.2020    |

Kovid-19 sebebiyle bir süredir Cuma Namazı kılınamayan bazı ülkelerde çeşitli tedbirler alınarak namaz eda edildi. Önceki haftalarda Pakistan, Endonezya, Bosna Hersek gibi Cuma Namazı kılınan ülkelere Tayland, Malezya, Senegal ve bazı Balkan ülke ve şehirleri de katıldı.

Malezya'da Cuma Namazı

Malezya'da Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirlerin hafifletilmesinin ardından ülkenin bazı camilerinde 2 ay aradan sonra cuma namazları, sadece cami görevlilerinin katılımıyla yeniden kılınmaya başlandı. Cuma namazı için camilere gidenlerin ateşi ölçüldü.

Senegal'in bazı camilerinde 2 ay sonra ilk cuma namazı

Senegal'de hükümetin, ibadet yerlerinin açılmasına izin vermesinin ardından bazı camilerde cuma namazı geniş katılımla kılındı.

Cami girişinde el yıkama platformları kurulurken, maske zorunluluğu getirilen cemaate ayrıca dezenfektan dağıtıldı. Saflar, her iki kişi arasında birer metre boşluk bırakılarak tutuldu.

Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya'da Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirler kaldırılmaya devam ederken, camilerde cemaatle namaz kılınmasına izin verilmesinin ardından yaklaşık 2 ay sonra ilk cuma namazı kılındı. Camiye gelenlerin büyük çoğunluğu maske taktı.