İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Açık 18°C Nem %93
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Ramazanı uğurlarken

Ramazanı uğurlarken

21.05.2020

İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Ramazan ayının son günlerini iyi değerlendirmek ve Ramazandaki ibadet hassasiyetini ramazan sonrasında da sürdürmek hususundaki sohbetini istifadenize sunuyoruz:

Ramazan'ın son on günü. Bu zaman itikâf zamanı, biliyorsunuz. Durumu müsait olanlar, birkaç gün gecikmeyle bile olsa, birkaç günlüğüne bile olsa itikâfa girebilirler. Hiç olmazsa bu itikâfın feyzini, zevkini görmüş olurlar. Tavsiye ederim. Onların da itikâfa girecek durumları varsa katılsınlar, 'Nasıl olsa geçti...' diye işi bırakmasınlar.

Ramazan'ın son on gününü Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, 'Müslüman, mü'min, Ramazan'a hürmet eden, Ramazan'da gayret eden kulların cehennemden âzat olma zamanı' diye tarif ediyor. Yani cehennemlik olacak suçları olduğu halde Ramazan bereketiyle affolup, cehenneme düşmekten kurtulup, Allah tarafından bağışlanıp cehennemden âzat olma zamanı.

Onun için bütün Müslüman kardeşlerimizin bu son günlerde artık gayreti daha da arttırması lazım, daha çok bir gayrete gelmesi lazım. Biliyorsunuz, yarışların da sonuna doğru yarışçılar gayretlerini daha da arttırırlar, birinci olmak için bütün kuvvetlerini, güçlerini ortaya dökerler, iyice hızlanırlar. Siz de öyle yapın, 'Ramazan işte bitmek üzere, azaldı.' diye gayretlerinizi arttırın. 

Bu ayda yapılan iyiliklerin, ibadetlerin, hayırların mükâfatı çok büyük olduğu için mümkünse zekâtlarınızı bu ayda vermeye çalışın. Çünkü bu ay çıktıktan sonra verseniz alacağınız sevaptan bu ayda verdiğiniz zaman alacağınız sevap, hadîs-i şerîflere göre 70 kat daha fazla. Hayrât u hasenâtınızı, ibadet ve taatinizi iyice arttırın. Çünkü bu ayda bereket var, her şey kat kat fazla veriliyor.

Bir de bayram günü müslümanların -vacip olan- fitreleri vardır, fakirlere fitre sadakasını vermesi gerekiyor. Onu da önceden verebilirler.

Arefe gecesinin fazileti

Bayramın arefesi gecesi. Yani ertesi gün bayram olacak olan gece. Bu da sevabı çok fazla olan gecelerden birisidir. Beş gün sayıyor Peygamber Efendimiz. Bir yıl içinde ihya edilmesi çok sevaplı olan beş günden birisi bayram arefesi gecesi. Onun için onu da unutmayalım. Artık Ramazan bitti, ertesi gün bayram, teravih de yok diye insanlar gaflete düşebilirler ve o geceyi ihy etmeyebilirler. Bir önceki gecede teravih var, sahur var, kalkıyor; o gün artık teravih de yok, sahur da yok diye uyuyup kalmasınlar, gafletle vakit geçirmesinler. Bayram arefesi gecesini, yani arefeyi bayrama bağlayan geceyi güzel değerlendirsinler diye de onu hatırlatmak istiyorum. Önemli bir şey...

Bir de bayram günü var. Müslümanlar için iki büyük bayram var. Birisi Ramazan'ın bayramı, oruçtan sonra. Birisi de kurbanın bayramı, o iki ay on gün sonra olacak.

Bugünlerde bayram yaklaşıyor diye seviniyoruz, biraz sevinç var ama bir taraftan da Ramazan gidiyor diye bir mahzunluk insanın içine çöküyor. On bir ayın sultanı, böyle bu kadar sevapların çok olduğu, bizim hâlimizi bir hayli değiştirmişti. Ne güzel oruç tutuyorduk, ne güzel teravihler kılıyorduk. Ne güzel Kur'ân-ı Kerîm çok okuyorduk, sahura kalkıyorduk, teheccüd namazı kılıyorduk, sabah namazlarını kılıyorduk. Tabi bundan ayrılmanın biraz da burukluğu var.Allahu Teâlâ hazretleri nice nice Ramazanlara sıhhatle, afiyetle ulaştırsın. Sıhhat afiyetle Ramazanları ihyâ etmeyi nasip eylesin.

Tabii nice nice yıllar Kadir gecesine erişmeyi, hüsn-ü hâtimeler ile ömrünüzün güzel bir imân-ı kâmil ile sona ermesini, âhirete imân-ı kâmil ile göçmeyi, Allah'ın azabından emin olup, uzak olup cehennemden âzat olmuş bir kul olarak cennete girmeyi istersiniz. Çoluk çocuğunuz için dua edersiniz. 

Allahu Teâlâ hazretleri Ramazan'dan istifade ederek Ramazan'ı bitirmeyi; Ramazan'ın feyzinden, bereketinden, nimetlerinden, mükâfatlarından, rahmetinden, mağfiretinden hisseyâb ve feyizyâb olmayı hepimize nasip eylesin. Ramazan'dan sonra da Ramazan'da kazandığımız güzel ahlâkı, alışkanları, âdetleri; oruç tutmak, Kur'an okumak, hayır hasenât yapmak gibi güzel duyguları söndürmeden, öldürmeden, karartmadan devam ettirmeyi nasip eylesin.

Şevval ayı 6 gün orucu

Ramazan'dan sonra da altı gün Şevval orucunu tutarsa bir insan, o zaman bütün sene oruç tutmuş gibi olur. Ramazan'ı Allah'ın istediği vechile, şartlarına uygun, oruçla geçiren bir kimsenin geçmiş Ramazan'la aradaki bütün günahları afv u mağfiret olur. Onun için Ramazan'a çok dikkat etmenizi, Ramazan'ın bu son on gününde çok daha büyük gayrete gelmenizi tekrar hatırlatıyorum.

Allah hem dünyada hem âhirette büyük mükâfatlara erdirip sevindirsin; cennetiyle, cemaliyle cümlenizi müşerref eylesin. Gönüllerinizdeki muratlarınızı, dileklerinizi, isteklerinizi ihsan eylesin. Sizi sevindirsin, şâd eylesin. Her şey gönlünüzce olsun.

23 Ocak 1998 / Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.)

 

Diğer Haberler

YKS öncesi bol deneme sınavı çözün

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na sayılı günler kaldı, Eğitimciler adaylara, her gün deneme sınavı çözülmesini ve farklı soru tiplerinin değerlendirilmesini tavsiye ediyor.
04.06.2020

Türkiye Cuma Namazına kavuştu

Covid-19 tedbirleri kapsamında toplu ibadetin kısıtlanmasının ardından ilk cuma namazı, bugün kılındı. Mü'minler belirlenen kurallara uyarak namazlarını kıldı.
29.05.2020

Yağmur Altında İbadet, CUMA NAMAZI AŞKI

Geçtiğimiz günlerde, Kabe'de yağmura rağmen tavaf devam ederken bu hassasiyet, Türkiye'de uzun bir aradan sonra yeniden kılınacak olan Cuma Namazı için yağışlı bölgelerde açık havada ibadetin sürdürülebileceğini hatırlattı.
28.05.2020

Cuma namazı açık alanlarda kılınacak

29 Mayıs’tan itibaren kılınacak cuma namazları, okul bahçeleri, park, mahalle meydanları ve spor sahalarında kılınabilecek. Alınan tedbirler kapsamında 16 Mart’tan itibaren kılınmayan cemaatle namaz, yeniden kılınabilecek.
28.05.2020
Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
Sırada >>
×
Sıradaki

Ummandan İnciler

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin