İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:44 Güneş07:09 Öğle12:55 İkindi15:59 Akşam18:30 Yatsı19:50
Hava - Yağmurlu 18°C Nem %88
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 15 Ekim 2021 Cuma
Giriş Yap

Sosyal medya teklifinin ayrıntıları

22.07.2020    |

Sosyal medya düzenlemesi Meclis’e sunuldu. Teklifte sosyal medya şirketlerinin Türkiye'de temsilci bulundurması ve kişilik hakları gibi detaylar öne çıktı.

Buna göre, Twitter, Facebook, YouTube, Instagram gibi şirketler Türkiye’de temsilci bulundurmazsa 30 milyon TL cezayı da kapsayan yaptırımlar devreye girecek. Kişilik haklarının ihlalinde içerik çıkarılması da istenebilecek.

Tekliften öne çıkanlar şöyle:

- Sosyal medya şirketlerinin temsilcileri Türk vatandaşı olacak. Bu şirketler temsilci bulundurmazsa 5 aşamalı yaptırım uygulanacak.

- Yaptırımlar arasında, 10 milyon TL’den başlayıp 30 milyona varan para cezası, reklam yasağı ve bant daraltma da var.

- 1 milyondan fazla üyesi olan sosyal medya şirketleri, kişilik haklarının ihlali ve özel hayatın gizliliği gerekçesiyle, kendisine yapılacak başvurulara en geç 48 saat içinde yanıt vermek zorunda olacak. Olumsuz cevap durumunda, gerekçe de başvurucuya bildirilecek.

- Bu şirketlerin Türkiye’deki kullanıcı verilerini, Türkiye’de barındırma zorunluluğu olacak. Hukuka aykırılığı hakim veya mahkeme kararıyla tespit edilen bir içeriği çıkarmayan bir sosyal medya şirketi, doğan zararlardan sorumlu olacak.

- Suç unsuru oluşturan paylaşımlarda erişim engellemenin yanı sıra artık içerik çıkarılması yaptırımı da uygulanabilecek.

­

 

 

 

Canlı Yayın
Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin