İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:14 Güneş05:56 Öğle13:15 İkindi17:08 Akşam20:24 Yatsı21:59
Hava - Az Bulutlu 24°C Nem %69
Türkçe
14 Zilhicce 1441 4 Ağustos 2020 Salı Saat: -
Menü

1441 Hac ibadeti tedbirlerle yerine getiriliyor

29.07.2020    A+ | A-

Kutsal topraklarda bu yıl Hac ibadeti salgın önlemleri nedeniyle sınırlı sayıda bir katılımla yerine getiriliyor. 

Önlemler kapsamında hacı adayları, belirlenen çizgiler üzerinde mesafeye uyarak ve maske takarak tavaf yapıyor.

Sıcaktan korunmak için şemsiye kullanan hacı adayları, salgına karşı maske takıp, mesafeye uyarak Kabe’yi tavaf etti.

Suudi Arabistan'ın resmi ajansında yer alan habere göre, sağlık protokolleri uyarınca hacı adayları 20 kişilik gruplara bölünecek.

49 yolcu kapasiteli otobüslerin 22 yolcu taşımaları planlandı. Hacı adayları, ibadetleri süresince her gün aynı otobüs ve aynı koltuğa oturacak.

Hacı adayları, hac sonrasında da karantinaya girme yükümlülüğünü kabul etti.

Hacı adaylarına, maske, seccade, şemsiye, çanta ve şeytan taşlamak için sterilize edilmiş çakıl taşlarının yanı sıra elektronik bileklik dağıtıldı.

Söz konusu elektronik bilekliklerde, hacı adaylarının pasaport numarası ve adresi ile sağlık durumlarına ilişkin bilgiler yer alıyor.

Ülkede yaşayan 10 bin kişiye hac izni verilirken, hacı adaylarının yüzde 70’i Suudi Arabistan’da ikamet eden yabancılardan, 30’u ise Suudi Arabistan vatandaşlarından oluşuyor.

Arafat, Mina ve Muzdelife’ye izinsiz girişi önlemek için güvenlik noktaları oluşturulduğu bildirildi.

Öte yandan kutsal mekanlarda yapılan testler sonucunda hiçbir vakaya rastlanmadığı duyuruldu.

­

 

Diğer Haberler

Arefe günü orucu

Kurban Bayramı 10 Zilhicce 1441 - 31 Temmuz 2020 günü itibarıyla kutlanmaya başlanacak. Bayramdan bir önceki gün olan Arefe günü oruç tutmanın sevabına dair derlediğimiz sohbetleri istifadenize sunuyoruz.
28.07.2020

Hac yarın başlıyor

Suudi Arabistan'ın korona nedeniyle kısıtlama getirdiği hac yarın başlıyor. En fazla 10 bin kişinin katılacağı hac için gerekli önlemler alındı.
28.07.2020

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif olarak resmen açıldı ve Cuma Namazı eda edildi

Muhterem Müslümanlar! Bugün, Ayasofya’nın kubbelerinde yeniden tekbir, tehlil ve salavatların yankılandığı, minarelerinden ezan ve salâların yükseldiği gündür. Evlad-ı Fatihan’ın hasreti, ulu mabedin sessizliği sona eriyor. Ayasofya Cami-i Şerifi bugün yeniden mümin ve muvahhit cemaatine kavuşuyor.
24.07.2020

Kurban Bayramımız Mübarek Olsun

Prof. Dr. M. Es’ad Coşan Hocaefendi’nin, Kurban Bayramı vesilesiyle kaleme aldığı başmakaleyi istifadenize sunuyoruz
24.07.2020
Güne Merhaba
Sırada >>
×
Sıradaki

Günün Sohbeti

Güne Merhaba
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin