İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak05:18 Güneş06:44 Öğle13:02 İkindi16:27 Akşam19:10 Yatsı20:29
Hava - Parçalı Bulutlu 22°C Nem %68
Türkçe
4 Safer 1442 21 Eylül 2020 Pazartesi Saat: -
4 Safer 1442
İmsak
05:18
Güneş
06:44
İşrak
07:22
Öğle
13:02
İkindi
16:27
Akşam
19:10
Yatsı
20:29
Menü

Taklit ve tağşişli gıdalar açıklandı

16.09.2020    A+ | A-

Gıdada taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen ürünler ifşa edilmeye devam ediliyor. Bu kapsamda son olarak 91 firmaya ait 113 parti ürün daha ifşa edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 'Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıdayla temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında kontrol faaliyetlerini titizlikle yürütüyoruz.' denildi.

Bu kapsamda en etkin denetimcinin vatandaş olduğuna işaret edilerek tüketicilerin bir usulsüzlük gördükleri anda Alo 174 Gıda Hattına başvurmaları istendi.

Öte yandan, son yapılan ifşayla beraber, ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1609 firmaya ait 3 bin 605 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunuldu.

Çoğunluğu süt ve süt ürünleriyle et ve et ürünleri olmak üzere, içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve ürünleri, çikolata ve kakao ürünleri, enerji içeceklerinde uygunsuzluk tespit edildi.

Süt ve süt ürünlerinde bitkisel yağ ve nişasta, et ve et ürünlerinde ise kanatlı eti, sakatat, at eti ve tek tırnaklı eti belirlendi.

Baharatlar ile bitki, çay ve kahve ürünlerinde boya saptanırken zeytinyağlarında tohum yağları olduğu görüldü.  

Bilinçli Tüketici Olmak

Tüketicilerin, satın aldıkları ürünleri dikkatli incelemeleri gerekiyor. Alınan gıda maddelerinde sadece son kullanma tarihlerinin değil içindekilerin de incelenmesi önem taşıyor. Gıda okur yazarlığı okarak ta nitelendirilen bilinçli tüketici davranışı, bir ürünü satın almadan önce etiket bilgilerine göz atarak katkı maddelerini tanımayı gerektiriyor. Sağlıklı beslenmenin ilk adımı katkı maddelerini yakından tanımak ve katkı maddeli gıda ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmaktan geçiyor.

Sağlıklı beslenmenin aynı zamanda bir yaşam tarzı haline getirilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Sayın Muharrem Nureddin Coşan, 2003 yılında yaptığı bir konuşmada şu tavsiyelerde bulunmuştu: 

'Doğal beslenme uzmanları olun. Yiyecek ve içeceklerinizin içindeki katkı maddelerini çok iyi araştırın.'

Bu tavsiye sağlıklı ve doğal beslenmenin çok önemli bir husus olduğunu hatırlatıyor.

Sayın Muharrem Nureddin Coşan'ın doğal beslenmeye ilişkin veciz ifadesinin de yer aldığı tavsiyelerini buradan okuyabilirsiniz.

­

 

 

Hadislerle Günün Duası
Sırada >>
×
Sıradaki

Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali

Hadislerle Günün Duası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin