İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak05:59 Güneş07:25 Öğle12:53 İkindi15:43 Akşam18:10 Yatsı19:31
Hava - Çok Bulutlu 17°C Nem %82
Türkçe
13 Rebi'ül-evvel 1442 29 Ekim 2020 Perşembe Saat: -
13 Rebi'ül-evvel 1442
İmsak
05:59
Güneş
07:25
İşrak
08:05
Öğle
12:53
İkindi
15:43
Akşam
18:10
Yatsı
19:31
Menü

Temiz enerji daha ucuz

14.10.2020    A+ | A-

 

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol “Güneş ve rüzgârda büyük bir kapasite büyümesine şahitlik edeceğiz” dedi.

Fosil enerji kaynaklarında üretimin düşmesine rağmen yenilenebilir enerji üretiminin bu yıl tek artış gösteren alan olacağını söyleyen Birol, “Yenilenebilir enerjide bir yükselişe tanık olacağız ama asıl öne çıkan sektör güneş olacak. Güneş ve rüzgarda çok daha büyük kapasite büyümesine şahitlik edebiliriz. Güneş enerjisi de artık dünya elektrik piyasalarının ‘yeni kralı’ olacak. 2 yıl sonra güneş enerjisi alanında yeni rekorlar görülebilir. Bu konudaki temiz enerji yatırımları hızlandırılırsa iklim değişikliğiyle mücadele konusunda çok olumlu katkılar sağlanmış olur” diye konuştu.

Hürriyet­'teki haberde yer alan rapora göre yenilenebilir enerji, tüm senaryolarda hızla büyüyor ve bu yeni elektrik üretim teknolojileri kümesinin merkezinde güneş enerjisi bulunuyor. Özellikle son 10 yıldaki keskin maliyet düşüşleri güneş enerjisini çoğu ülkede kömür ve gaz santrallarından daha avantajlı kılıyor. Destekleyici politikalar ve olgunlaşan teknolojiler, önde gelen pazarlarda sermayeye çok ucuza erişim sağlıyor. Ayrıca küresel elektrik talebi 2030’a kadar yüzde 20 artacak ve bu büyümenin yüzde 80’ini yenilenebilir enerji karşılayabilecek.

- Enerji talebindeki artışı hızla büyüyen yenilenebilir enerji kaynakları karşılayacak.
- Temiz enerji önümüzdeki 10 yılda dünyadaki toplam elektrik talebinin yüzde 50’sine cevap verecek.
- Buradaki talep artışında en büyük payı HES’ler alacak. Rüzgar santralları ise güneşin ardından en fazla büyümeyi yaşayan enerji türü olacak.
- Kömürün payı, Sanayi Devrimi’nden sonra ilk kez 2040’ta yüzde 20’nin altına düşecek.
- Doğalgaz talebi ise Asya bölgesi başta olmak üzere dünyada büyüme gösterecek.
- Petrol talebi 2030’da 2019’a göre yüzde 12 düşüş gösterecek.
- Hindistan, şebeke ölçeğinde pil depolaması için en büyük pazar haline gelecek.

­

 

 

Canlı Yayın
Okudukça
AKRA CANLI
Sıradaki

Tefsir Sohbetleri

Okudukça
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin