İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:33 Güneş08:04 Öğle12:59 İkindi15:22 Akşam17:43 Yatsı19:09
Hava - Çok Bulutlu 8°C Nem %87
Türkçe
18 Rebi'ül-ahir 1442 2 Aralık 2020 Çarşamba Saat: -
Giriş Yap

Karadeniz gazı Tuz Gölü’nde depolanacak

28.10.2020    A+ | A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen gazın Tuz Gölü’nde depolanacağını söyledi. Karadeniz’de 405 milyar metreküp doğalgazın keşfedildiğini hatırlatarak 2023 yılından itibaren Tuz Gölü doğalgaz depolama alanında depolanacağını belirtti.

Dönmez, 'Tuz Gölü’nde 1.2 milyar metreküplük bir doğalgaz depolama projemiz var. Kalan diğer 6 kavernanın da ilk gaz verme işlemlerini başlatıyoruz, onlar da önümüzdeki nisana kadar dolmuş olacak. 2023’te 1.2 milyar metreküplük kapasiteyi 5.4 milyar metreküpe çıkartmış olacağız. Silivri’de ise şu anda mevcut haliyle yaklaşık 3 milyar metreküplük bir doğal gaz yeraltı depolamamız var, orayı da 4.5 milyar metreküplere çıkartmış olacağız. İki proje de bittiğinde Türkiye’de 10 milyar metreküplük doğal gaz depolama kapasitesine ulaşmış olacağız” dedi.

Dönmez, toprağın 600 metre kadar altında tuz domları olduğunu kaydederek, şöyle devam etti: “Biz burada teknik olarak o tuz kayalarını eritiyoruz ve mağaralar oluşturuyoruz, yaklaşık 1500 metre kadar yerin altına iniyoruz. Her bir mağara aşağı yukarı 100 milyon metreküplük doğal gazı depolayabilecek kapasiteye sahip.

Fatih Sondaj Gemisi kasım ayında Karadeniz'de olacak

Karadeniz’deki doğalgaz keşfi ile ilgili ise Dönmez, şu bilgileri verdi: Sakarya’daki çalışmalar devam ediyor. Tuna-1 adlı ilk lokasyon tamamlandı. Filyos’ta Fatih Sondaj Gemisi hazırlıklarını tamamlamak üzere. Kasım ayının başında muhtemelen 1 veya 2 Kasım gibi de ikinci sondaj noktasına Türkali-1 sondaj noktasına gidecek. Burası da 2023 itibariyle işletmeye geçecek ve oradan üretilen gaz özellikle yaz aylarında tüketimin düşük olduğu anlarda bu depoları da depolamış olak. O açıdan kaynak, tüketim ve depo dengesi açısından bu proje son derece stratejik bir konumda.”

AA

­

 

Canlı Yayın
Gurbet Sohbetleri
AKRA CANLI
AKRA CANLI
Gurbet Sohbetleri
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin