İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:33 Güneş08:04 Öğle12:59 İkindi15:22 Akşam17:43 Yatsı19:09
Hava - Çok Bulutlu 7°C Nem %87
Türkçe
18 Rebi'ül-ahir 1442 2 Aralık 2020 Çarşamba Saat: -
Giriş Yap

Türkiye ve Dünya'da Mevlid Kandili idrak edildi

29.10.2020    A+ | A-

 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (SAS.) dünyayı teşfirinin yıldönümü olan Mevlid Kandili vesilesiyle Türkiye'nin ve Dünyanın dört bir yanında kandil özel programları tertip edildi.

Türkiye genelinde vatandaşlar, Mevlid Kandili dolayısıyla ikamet ettikleri şehirlerdeki birçok camide namaz kılıp dua etti.

Edirne

'Mimar Sinan'ın ustalık eseri' Selimiye Camisi'ne gelen vatandaşlar, salgın tedbirleri kapsamında dış bölümdeki cihazda ellerini dezenfekte ederek içeri girdi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan kandil programını ilgiyle izleyen ve dua eden cami cemaati, yanlarında getirdikleri seccadelerde fiziki mesafe kuralına uyarak yatsı namazını kıldı.

İstanbul

Mevlid Kandili, 86 yıl sonra Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde de eda edildi.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde Mevlid Kandili maske, mesafe ve hijyen kuralları gözetilerek idrak edildi.

Mevlid Kandili dolayısıyla vatandaşlar, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi başta olmak üzere camileri doldurdu.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Mevlid-i Şerif okunması ve duaların edilmesinin ardından kılınan yatsı namazıyla sona erdi.

Mevlid Kandili dolayısıyla Fatih, Süleymaniye, Sultanahmet, Eyüp Sultan'ın da aralarında bulunduğu camilerde program düzenlendi. 

Camilerde Kur'an-ı Kerim ve mevlid okunarak dua edildi.

Kayseri

Kayseri'de, vatandaşlar Mevlid Kandili dolayısıyla kentteki birçok camide namaz kılıp dua etti. Akşam namazının ardından tarihi Hunat Camisi'nde Mevlid Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Bilecik

Bilecik'te, vatandaşlar Mevlid Kandili dolayısıyla kentteki birçok camide namaz kılıp dua etti.

Sakarya

Sakarya’da Mevlid Kandili dolayısıyla program düzenlendi. Kent merkezindeki Orhan Gazi Cami’nde düzenlenen program, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Camiye vatandaşlar ellerini dua için açtı. Daha sonra sohbet verildi, mevlid ve ilahiler okundu.

Düzce

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde Selçuklularda kullanılan, Türk otağ çadırından esinlenilerek inşa edilen sekizgen mimarisi ve kubbesiyle Türkiye'de tek olma özelliğine sahip Akçakoca Merkez Camisinde Mevlid Kandili, alınan önlemler eşliğinde idrak edildi.

Hatay

Hatay'da Anadolu'da inşa edilen ilk cami olma özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camisi'nde Mevlid kandili dolayısıyla program düzenlendi. Vatandaşlar namaz kıldı, dua etti, okunan ilahileri dinledi.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ta Mevlid Kandili dolayısıyla düzenlenen programlara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Adıyaman

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in dünyaya geldiği gün olarak idrak edilen Mevlid Kandili dolayısıyla Adıyaman Ulucami'de program düzenlendi.

Gaziantep

Gaziantep'te Mevlid Kandili dolayısıyla vatandaşlar camilere akın etti.

Farklı ülkelerde Mevlid Kandili

Mevlid Kandili sadece Türkiye’de değil, tüm Müslüman aleminde coşkuyla kutlandı. Japonya’nın başkentindeki Tokyo Camisi’nde eda edilen yatsı namazı sonrası Kur’an-ı Kerim okundu.

ABD'nin New Jersey eyaletinde Mevlid Kandili kutlandı

ABD'de Türk toplumunun yoğun yaşadığı New Jersey eyaletinde Türk vatandaşları salgını önlemleri altında Mevlid Kandili'ni kutladı. 

Yatsı namazı sonrasında mesafe kuralına uyularak başlayan mevlid programında Kur'an-ı Kerim okundu, salavat getirildi ve ilahiler söylendi. Cemaat kendi getirdiği seccadeler üzerinde ve mesafe ölçüsüne uygun saf tuttu.

Program sonrasında bazı hayırsever vatandaşlar camiye gelenlere bugüne özel yapılan kandil simidi ve çay ikram etti.

KKTC'de Mevlid Kandili dualarla idrak edildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) son peygamber Hazreti Muhammed'in (SAS.) doğum günü olan Mevlid Kandili dolayısıyla program düzenledi.

Başkent Lefkoşa'daki Hala Sultan Camisi'nde Akşam namazı sonrası, mesafe kuralına uyularak başlayan programda, Kur'an-ı Kerim okundu, salavatlar getirildi ve İslam alemi için dualar edildi.

Almanya'da Mevlid Kandili idrak edildi

Almanya’nın çeşitli kentlerinde Mevlid Kandili idrak edildi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda salavatlar getirildi.

Mevlana Camisi’nde de Mevlid Kandili programı icra edilerek, Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okundu, dualar edildi.

Pakistan'da bayram havasında Mevlid Kandili kutlaması

Pakistan'da binaların, camilerin ve sokakların renkli ışıklarla donatıldığı, eyalet başkentlerinde top atışlarıyla kutlandığı Mevlid Kandili, ülke genelinde bayram havasında yaşandı.

Kandil gününün resmi tatil ilan edildiği ülkede sabah namazı sırasında da kutlamalar dolayısıyla havai fişekler atıldı. Nüfusu 216 milyonu bulan Pakistan'da Müslümanlar, Hazreti Muhammed'in dünyayı şereflendirdiği günü bayram gibi geçiriyor.

Senegal'de Mevlid Kandili idrak edildi

Senegal'in başkenti Dakar'da binlerce kişi Mevlid Kandili'ni idrak etmek için camilere akın etti. Yoğun katılımın olduğu kandil programında ilahiler söylendi, dualar edildi. 

AA

­
Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
AKRA CANLI
Canlı Yayın
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin