İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:43 Güneş08:10 Öğle13:22 İkindi16:01 Akşam18:26 Yatsı19:49
Hava - Hava durumuFırtına 9°C Nem %71
Türkçe
12 Recep 1444 3 Şubat 2023 Cuma
Giriş Yap

Güneş ışığı bağışıklığa ve hücrelere faydalı

03.12.2020    |

Güneş ışınları, vitamin D sentezi dışında T hücrelerinin enerjisini artırıyor, bağışıklığı güçlendiriyor.

Yeni bir araştırmada, güneş ışığı almaın faydalarının sadece vitamin D ile alâkalı olmadığı ortaya çıktı.

Araştırmada, güneş ışınları vitamin D üretiminden bağımsız olarak bağışıklığın en önemli unsurlarından olan T hücrelerinin enerjisini artırdığı gösterildi.

Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, 'Güneş ışınlarının bağışıklık sisteminin hücre ve fonksiyonlarına çok önemli etkileri var. Yeteri kadar güneşlenenlerde oto-immun hastalıklar ve kanserler daha az görülüyor. Bunun mekanizması tam olarak bilinmemekle beraber bir ihtimal deride D vitamini sentezidir fakat bunun dışında mekanizmaların rolü de mümkündür. Mesela, normal deride bağışıklık gözetimi yapan yüksek yoğunlukta T lenfositleri bulunmakta ve ciltte yaşayan toplam T hücrelerinin sayısının dolaşımdaki T hücrelerinin iki katı olduğu tahmin edilmektedir.' diyor.

Küçükusta, "Sağlıklı olmak için güneşli günlerde öğle vakti 15-20 dakika güneşe çıkın. Güneşte kalınmasına rağmen D vitamini seviyesi düşük çıkıyor. Olabilir, değerlere rakamlara çok takılmadan sağlıklı beslenmeye, güneşten istifade etmeye ve sağlıklı yaşamaya bakın." tavsiyesinde bulunuyor.

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Evrensel Ahenk
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Evrensel Ahenk
Evrensel Ahenk Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close