İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:44 Güneş07:09 Öğle12:55 İkindi15:59 Akşam18:30 Yatsı19:50
Hava - Yağmurlu 18°C Nem %88
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 15 Ekim 2021 Cuma
Giriş Yap

Körfez gündeminden notlar

Özel Haber
Özel Haber
08.12.2020    |

Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler... Yurt dışından gelen umre kafileleri; Mescid-i Haram’da  yapılan bakım çalışmaları; enerji sektöründen notlar. 

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz bültene buradan ulaşabilirsiniz.

Endonezyalı Umre kafilesi Medine’ye ulaştı

Endonezyalı 135 kişilik umre ziyaretçisi, salgın tedbirleri altında Medine şehrine vardı. Kademeli plana göre, umre ziyaretinde geçilen üçüncü aşama kapsamında Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Haram’da günde 20 bin umre ziyaretçisi kabul ediliyor. Namaz kılmak isteyen sayısı 60 bin iken, bölgede ikamet edenlerden 19 bin 500 kişinin de ziyarette bulunmasına izin veriliyor.

Mescid-i Haram’da yenileme ve bakım çalışmaları

Suudi Arabistan’nın Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı, salgın nedeniyle hac ve umre ziyaretlerinin askıya alındığı dönemde restorasyon çalışmaları kapsamında Mescid-i Haram’da 4 bin mermer parçası değiştirildiğini açıkladı. Yetkililer, Mescid-i Haram’da yapılan restorasyonun, sadece bununla sınırlı kalmadığını bütün alanların gözden geçirilip gerekli bakımların yapıldığını vurguladı.

BAE’de nükleer enerjiden önceki son viraj

BAE’de nükleer enerjiden sorumlu şirketler, Barakah Nükleer Enerji Santrali 1. Ünitesinin, nominal reaktör güç kapasitesinin yüzde 100'ünü başarıyla   gerçekleştirdiğini duyurdu. Yüzde yüz güç, 1. Ünitenin BAE şebekesine bağlı tek bir jeneratörden 1400 MW elektrik ürettiği anlamına geliyor. Bu önemli dönüm noktası, Barakah tesisini 2021'in başlarında planlanan ticari faaliyetlere başlamaya bir adım daha yaklaştırıyor.

Umman yeniden turist vizesi vermeye başladı

Umman Hükümeti, oteller ve seyahat şirketleri tarafından düzenlenen grup seyahatlere katılanlara, koronavirüs salgını nedeniyle askıya alındıktan sonra yeniden turist vizesi vermeye başladı. Umman 1 Ekim'den itibaren tarifeli uluslararası uçuşlara izin verilmeye başlamışken, bugüne kadar ancak vatandaşlar ve mevcut ikamet ve çalışma vizelerine sahip kişilerin ülkeye girişine izin veriliyordu. Geçtiğimiz haftayla birlikte, askıya alınan bir dizi ticari ve endüstriyel faaliyet de yeniden başlatıldı.

Petrolde üretim kesintisini uzatma arayışı

OPEC Üyesi petrol üreticileri ve müttefikleri, salgının küresel talep üzerindeki baskısı ağırlaşırken, üretim kesintilerinde uzatmaya gidilmesini görüşmek üzere toplandı. Mevcut petrol piyasası temelleri ve 2021 görünümü ışığında, toplantıda, 12 Nisan 2020'den itibaren alınan kararlar kapsamındaki mevcut taahhütlerin devam ettiği teyit edildi. Ocak 2021'den itibaren toplantıya katılan üye olan ve olmayan petrol üreticisi ülkeler, üretimi günlük 7,7 milyon varilden 7,2 milyon varile düşürmek noktasında istekli olduklarını deklare etti.

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Canlı Yayın
Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Feyzü'l Furkan Kur'an-ı Kerim Meali
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin