İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş07:10 İşrak07:48 Öğle12:55 İkindi15:58 Akşam18:29 Yatsı19:48 İmsak05:45
Hava - Yağmurlu 18°C Nem %88
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 16 Ekim 2021 Cumartesi
Giriş Yap

İslam Dininin Direği, Namaz

Özel Haber
Özel Haber
16.02.2021    |

İslam dinine inanmakta ve hayatını da bu anlamda şekillendirmekte olan her mü’min için imanın şartlarından sonra yerine getirmesi gereken farzlar arasında en önemlisi olan ibadet namazdır.

Namazın hikmeti ve önemi nedir? Namazın faziletleri nedir?

Namaz Nedir?

Farsça bir kelime olan namaz, Kur’an-ı Kerim’de ‘‘salat’’ kelimesi ile ifade edilmekte. ‘‘Salat’’ kelimesinin Türkçeye tercümesi ‘‘dua etmek, övmek, tazim etmek’’ şeklindedir. Namazın mü’mine hediye edilmesi ise hicretten bir buçuk yıl önce Mi’rac gecesinde gerçekleşmiştir.

Namaz, günde beş vakit eda edilmektedir. Peygamber Efendimiz (SAS.), “Namaz dinin direğidir.” (Aclûnî, ‘‘Keşfü’l-hafâ’’, 11,31.) buyurarak namazın dinimizde ne kadar önemli bir ibadet olduğunu belirtmiştir.

Namazın Hikmeti ve Önemi Nedir?

Bireyin manevi dinginliğe, zenginliğe ve rahata kavuşmasında namazın çok büyük faydaları ve hikmeti mevcut. Bu anlamda; namaz, mü’minin miracıdır. Mü’min namaz sayesinde Allah’ın huzuruna yükselerek onun manevi yakınlığına erer. Aynı zamanda imanın bir göstergesi olan namaz, kalbi aydınlatır.

 Namazın Faziletleri Nelerdir?

Namaz mü’minin hayatını daha düzenli ve daha planlı yaşamasını kolaylaştırıcı bir hikmete sahip. Namazın mü’mine faydaları ise şu şekildedir; 

Namaz, insana daima Allah’ı hatırlatarak kalplere sorumluluk duygusunun yerleşmesini sağlar ve böylece mü’minin günah işlemesini önler. Zira namazı doğru ve şuurlu olarak kılan bir kimse zamanla kötülük yapmaktan vazgeçer. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “(Resûlüm!) Kitab’dan sana vahyedileni oku ve namazı da dosdoğru/gereğine uygun olarak kıl. Çünkü namaz hayasızlıktan/utanmazlıktan ve kötü sayılan şey(ler)den alıkoyar. Allah’ın zikri (namaz) elbette ibadetlerin en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir.” (Ankebût,,45)

Namazı doğru kılan bir kimse, Allah’ın sevgisini ve hoşnutluğunu kazanır. İmanını kuvvetlendirir. Günahlardan arındırır ve ebedi saadet yurdu olan Cennete girmeye layık temiz bir kul olur. Bu konu ile ilgili olarak ise Peygamberimiz (SAS.),

‘‘Sizden herhangi birinizin kapısı önünde bir nehir bulunsa ve o kimse bu nehirde günde beş defa yıkansa kendisinde kirden bir şey kalır mı?’’ diye sorar.

Dinleyenler;

‘‘Hiçbir kir kalmaz ya Resulallah’’ diye cevap verirler.

Bunun üzerine Peygamberimiz (SAS.),

‘‘İşte beş vakit namaz da buna benzer, Allah, namazla günahları siler.’’ buyurdu.

Buharî, ‘‘Mevâkıtu’s – Salât’’, 6; Müslim, ‘‘Salât’’, 283. 

Namazın temizlik ve vücut sağlığı bakımından insana pek çok faydası olduğu da bilinen ve kanıtlanmış bir gerçek. Namaz öncesinden alınan abdest, günde beş defa ya da daha fazla temizlenmek demektir. Ayrıca namazın sahih olabilmesi için ise beden, elbise ve namaz kılınan yerin de temizliği yine önem taşımakta.

 

­

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Canlı Yayın
Şemail-i Şerif
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Şemail-i Şerif
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin