İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:45 Güneş07:10 Öğle12:55 İkindi15:58 Akşam18:29 Yatsı19:48
Hava - Çok Bulutlu 18°C Nem %88
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 16 Ekim 2021 Cumartesi
Giriş Yap

Namazın sağlığımıza faydaları nelerdir?

Özel Haber
Özel Haber
16.02.2021    |

İslam’ın bireye, maddi ve manevi huzuruna, yaşantısına ve en önemlisi sağlığına verdiği önemin değerini biçmek mümkün değildir. İslam dinine inanmakta ve hayatını da bu anlamda şekillendirmekte olan her mü’min için imanın şartlarından sonra yerine getirmesi gereken farzlar arasında en önemlisi olan namazın insan sağlığına faydaları nelerdir? 

Özellikle namaz hareketlerinin birçok bilim insanı tarafından merak konusu olması ile birlikte namazın insan sağlığına faydaları da pek çok kez araştırıldı. Bu araştırmalar neticesinde ise namazın insan sağlığına hem bedenen hem de ruhen faydaları olduğu belirtildi. 

Namazın sağlığa faydaları;

1-     Namazda yapılan hareketler yavaş ve sakin olduğundan kalbi yormaz.

2-     Günün belli saatlerinde aralıklı olarak yapıldığı için bireyi dinç tutar.

3-     Namaz hareketlerinden olan secdenin de günde birçok kez yapılması ile başımızı yere koyma hareketi beyne ritmik kan akışının hızlanması ile fazla kan ulaşır. Böylece beyin hücreleri iyi beslenmiş olacağından hafıza ve şahsiyet bozukluklarına namaz kılanlarda çok daha az rastlanır.

4-     Namazdaki eğilip doğrulma hareketleri ise insan gözüne kuvvetli bir kan akışı sağlar. Bu sayede göz içi tansiyonda artma olmaz, gözün ön kısmındaki sıvının devamlı değişmesine yardımcı olur, katarakt veya karasu gibi hastalıklardan korur.

5-     Namazdaki izometrik hareketler sayesinde ise midedeki gıdalar iyi karışır, safranın kolay akmasına, safra kesesinde birikinti yapmamasına ve pankreastaki enzimlerin kolay boşalmasına yardımcı olur.

6-     Günde beş vakit kılınan namazdaki ritmik hareketler, günlük hayatta çok sık çalıştırılamayan adale ve eklemleri daha sık çalıştırarak artoz, kireçlenme gibi eklem hastalıklarını ve adale tutulmalarını önler.

7-     Vücut sağlığı için temizlik esas olmakla birlikte namazın temizlik ve vücut sağlığı bakımından insana pek çok faydası olduğu da bilinen ve kanıtlanmış bir gerçek. Namaz kılan bir kimse evvelinde abdest almalıdır. Bu ise günde beş defa ya da daha fazla temizlenmek demektir. Böylece birey namaza hazırlanmak için abdest alarak hem bedenen hem de manen vücudunu temiz tutmuş olur.

8-      Uykuyu tanzim eden önemli unsurlardan biri de yine namazdır.

9-      Vücutta biriken statik (durgun) elektriklenmede secdeye varma hareketini yaparak bir nevi topraklama yapmış olur. Böylece vücut tekrar zindeliğe kavuşur. 

Namazın bu faydalarına kavuşmak için, namazı vaktinde kılmakla birlikte, temizliğe, çok yemek yememeye ve yenilen gıdaların temiz, helal olmasına da dikkat edilmesi lazımdır. 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin