İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İşrak06:22 Öğle13:05 İkindi17:00 Akşam20:20 Yatsı21:58 İmsak03:56 Güneş05:41
Hava - Açık 12°C Nem %54
Türkçe
1 Şevval 1442 13 Mayıs 2021 Perşembe
Giriş Yap

Evde gıda israfı nasıl önlenir?

15.04.2021    |

"Ülke olarak her yıl, başta meyve-sebze olmak üzere 18.8 milyon ton gıdayı çöpe attığımızı belirterek, “Bu 625 bin adet çöp kamyonuna tekabül ediyor. Gıdayı saklamayı bilmiyoruz”

Dünyada önemli ölçüde açlık sorunu olmasına rağmen üretilen gıdanın, her yıl üçte biri israf ediliyor. 

Hürriyet'te yer alan haberde, Türkiye’de de durumun farklı olmadığını belirten Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, ülke olarak her yıl 18.8 milyon ton gıdayı çöpe attığımızı açıkladı.

"Özellikle meyve-sebzenin neredeyse yarısı atılıyor. İlkokul çağındaki çocuklara eğitimler veriyoruz. Bu ürünleri atmamak gerektiğini anlatıyoruz. 18.8 milyon ton gıda, 625 bin adet çöp kamyonuna tekabül ediyor. Tarlada üretiminden tutun, oradaki kayıplarla başlayıp, soframızdan çöpe gidene kadar her şeyi ortaya koyuyoruz.Çünkü gıdayı atmamamız gerekiyor.

Bu kadar çok gıdanın çöpe gitmesinin en önemli nedeni etiket okur yazarlığından tutun da saklama derecelerini bilmememizden kaynaklanıyor. Örneğin, muz 12-13 derecede saklanır, maydanoz gibi bir ürün 4-6 derecede tutulması gerekir. Yumurta dolap içinde mi dışarıda mı saklanır bilmiyoruz. 

Atılmaması gereken ürünler nasıl yemeğe dönüşür? Bayat ekmek nasıl yenilebilir hale getirilebilir? Elma kabuğundan ne yapabiliriz? Çünkü dünyamızdan gelecek kuşaklara bırakmamız gereken ürünler bunlar. Sınırlı kaynakların israf olmaması gerekiyor.

Marketlerde yani büyük satış yapan yerlerde, son kullanma tarihleri dolmak üzere olan ürünlerin hemen alınarak sağlıklı biçimde aşevlerinde tüketilmesi ya da ihtiyaç sahiplerine verilmesi ile ilgili çalışma yapanlar var. Hayvan barınakları da alternatiflerden birisi. Gıda israfının önlenmesi konusunda gerekenlerin yapılması şart.”­­

­

 

Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Canlı Yayın
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin