İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:30 İşrak06:12 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:31 Yatsı22:15 İmsak03:38
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 17°C Nem %83
Türkçe
17 Zilka'de 1445 25 Mayıs 2024 Cumartesi
17 Zilka'de 1445
Güneş
05:30
İşrak
06:12
Öğle
13:06
İkindi
17:04
Akşam
20:31
Yatsı
22:15
İmsak
03:38
Giriş Yap

Nice Ramazanlara, Nice Mes‘ud Bayramlara

Özel Haber
Özel Haber
09.04.2024    |

Hocamız, Gönül Dostumuz, Mürebbi'miz Mahmud Es’ad Coşan'ın kaleme aldığı başyazıyı Ramazan Bayramı vesilesiyle istifadenize sunuyoruz...

Zevkli, şevkli, feyizli, nurlu mübarek bir ay geçirdik: Onbir ayın sultanı, mah-ı gufran: Ramazan! Mutlu ve mübarek bir bayram geldi.

Ümmet olarak sevindik, nurlandık, coştuk; ibadetlere koştuk, çok hayırlar işlemeye çalıştık. İbadet ve taatlarımızı rahim ve kerim Rabbimiz, eksik ve kusurlarına rağmen, lütuf ve keremiyle ahsen ve etem olarak kabul buyursun!

O'nun ulu şanına şayeste ve yüce dergahına layık ibadet ve a'mal-ı salihayı yapmaya kim takat getirip, güç yetirebilir ki! Hem bizim aciz ve naçiz ibadetlerimiz, O'nun sonsuz ihsan ve engin rahmeti, hadsiz ikram ve sayısız nimetleri karşısında ne kıymet ifade eder ki!

Sübhaneke ma abednake hakka ibadetike ya Ma'bud!

Sübhaneke ma zekernake hakka zikrike ya Mezkur!

Sübhaneke ma şekernaka hakka şükrike ya Meşkur!

Sübhaneke ma arafnake hakka ma'rifetike ya Ma'ruf!

Sübhaneke ve bi-hamdike adede halkıke ve rıda nefsike, ve zinete arşıke ve midade kelimatike ya ekrem-el ekremin!

Oruçlarımızda, namazlarımızda, kıraat-ı Kur'an-ı Kerimlerimizde, hatimlerimizde, zikrü tesbihlerimizde, hayrat-ü hasenatımızda muhakkak ki nice nice hatalar, yanlışlar, kusurlar, noksanlar, gafletler, zelleler, ihmaller kabahatlar... vakı olmuştur, affet ya Rabbi, günah ve noksanımıza bakma; bizi haybet ve hüsrana uğratma; reddedip, mahrum kılıp ağlatma; lütfuna erdirip yüzümüzü güldür, müjdeyle beşarete erdirip sevindir, bayramımızı katmerli bayram eyle, sevincimizi hakiki sevinç, kazancımızı ilahi kazanç eyle!

Biz ettik anı ki bize yaraşır

Sen eyle anı ki sana yaraşır!

Bizden isyan, senden ihsan!

Bizden dua, senden icabet;

Biz diken ektik, sen gül derlet ya Kerem kânı, ya men iza duiye ecabe ve iza süile a'ta!

Ne mutlu, ibadetlerini ihlasla, huşu ile, takva ve vera ile ifa edenlere! Namazlarını aceleye ve gürültüye getirmeyip, ta'dil-i erkâna riayet eyleyenlere!

Ne mutlu oruçlarını güzel tutanlara; harama bakarak, gıybet ederek, dedikodu yaparak can yakarak, kalp yıkarak, edepsizlik ve ahlaksızlıklara bulaşarak zedeletmeyen, heba ettirmeyenlere!

Ne mutlu Ramazan'ın son on günün i'tikaflara girip, halvetlerde diz çöküp, tenhalarda göz yumup, boyun büküp, zikrü fikr ile gece ve gündüzlerini ihya edenlere!

Ne mutlu nefsini 'emmare'likten kurtarıp, 'mutmainne'liğe eriştirenlere; nefsini zabtu rabta alıp vücud iklimine akl-ı selim sultanını hakim kılan, şeytanı yenip, ahlak-ı habise ve seyyie ve kabihayı bırakıp; ahlak-ı hamide ve hasene ve kerime ve makbule ile muttasıf ve müzeyyen olanlara!

Ne mutlu ayet-i kerime ve hadis-i şerifeleri, vaz ü nasihatleri, öğüt ve ikazları, işaret ve irşadları dinleyip, anlayan, anlayıp uygulayan, güzel uygulayıp büyük ecir ve sevaplar kazananlara!

Ne mutlu Ramazan-ı Şerifte kazandığı melekliği, Ramazan'dan sonra şeytanlığa döndürmeyen, hidayetten sonra dalalete sapmayan, uyandıktan sonra tekrar gaflete dalmayan, sevaplı işleri terk edip günahlara bulaşmayan, Allah'la ahdine sadakat gösterip, vefasızlık etmeyen, basireti açıldıktan sonra tekrar körlüğe düşmeyen, sebatlı, vefalı, sabırlı, azimli, kararlı, istikrarlı, mü'minlere!

Peygamberimiz Muhammed-i Mustafa aleyhi ve ala alihi efdal-üs- salavati ve ekmel-üt-teslimat efendimiz hazretleri bildiriyor ki:

'Kulun Ramazan'daki ibadetlerinin, Allah indinde makbul olmasının alameti kulun hüsnü halinin Ramazandan sonra da bozulmadan devam etmesidir. Eğer kul Ramazandan sonra gene iyi müslüman ise, gene ibadet ve taatlerine aynı titizlikle, aynı zevk ve şevkle devam edebiliyorsa; demek ki ibadetleri kabul olmuş, demek ki manevi maya tutmuş, fidan toprağa kök salmış, kurumamış, yaşıyor; demek ki yapraklanacak, çiceklenecek, meyve verecek inşaallah!

Yüce Mevlamız sizi ibadetleri makbul olanlardan, dünya ve ahirette maksud ve muradına erenlerden eylesin!

İyd-i said-i fıtr'ınızı can u gönülden tebrik eder, nice nice yıllara sevdiklerinizle birlikte sıhhat, afiyet, saadet, selamet ve devletle ulaşmanızı nice nice kutlu Ramazanlara, mutlu bayramlara erişmenizi temenni ve niyaz eylerim.

Mahmud Es’ad Coşan - İslam Mecmuası - Nisan 1992­

­

 

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close