İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş07:10 İşrak07:48 Öğle12:55 İkindi15:58 Akşam18:29 Yatsı19:48 İmsak05:45
Hava - Yağmurlu 18°C Nem %94
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 16 Ekim 2021 Cumartesi
Giriş Yap

Singapur'da Ramazan Bayramı

Özel Haber
Özel Haber
14.05.2021    |

Singapur'da bayram hazırlıkları Ramazan ayının başından itibaren alışveriş merkezlerinde, Müslüman mahallelerinde, afişlerde ve bu mübarek mevsime özel ürünlerde kendini gösterdi.  

‘Khayrlı bayramlar’ anlamında "Salamat Hari Raya", "Salam Aidil fitri";  ‘Allah (CC.) zahıri ve batıni hatalarımızı affeylesin’ anlamında "Maaf zahir dan batin” tebriknameleri eşliğinde bayram hazırlıkları başladı. Her tebriknameye çiçeklerle ve kandillerle bezenmiş süslemeler eşlik ediyor. 

Tabelalarda, market raflarında, kütüphanelere varana kadar toplumsal her yerde; çocuklara bayram harçlığı vermek için hazırlanan zarfların üzerinde, iftar ve bayram sofralarında ikram edilen "sarang semut" ve "makmur kacang" gibi geleneksel kurabiyelerin paketlerinin üzerinde bu müzeyyen tebriknamelere rastlamak mümkün. Ortak mekanlarda bu infak, yardımlaşma ve fitre mevsimine özel geri dönüşüm kutusunu andıran kumanya üniteleri hazırlandı. Market alışverişleri sırasında ihtiyaç sahiplerini de gözeten Müslümanlar, market çıkışlarına yerleştirilen bu ünitelere kuru gıdalar bıraktı.

Singapur Müslümanları, Ramadhan-ı şerifin son haftasında geleneksel bayram kıyafetlerini ve bayram ikramlarını tedarik etmek için alışverişe çıktı.
Bu yörenin bayram geleneğinde tüm aile fertlerinin aynı renk tonlarında yöresel kıyafet giyme adeti dikkat çekiyor. Bayrama özel ikramlık kurabiyeler, ziyarete gidilen hanelere hediye olarak götürülüyor. Genellikle hazır alınan bu kurabiyeleri evlerinde yapıp satan yahut misafirlerine ikram edenler de var pek tabi.

Bayram namazında yoğunluk

Singapur'da Ramadhan-ı şerifin son haftasında tedbirler devam ettiriliyor. Bu kapsamda, camilerdeki kontenjan yeniden 100 kişiye düşürüldü. Ahalinin bayram namazını camide cemaatle kılma gayreti, online randevu sistemi aktifleştiği andan itibaren sistemde müthiş bir yoğunluk ve duraksamalar yaşanmasına sebep oldu. Bayram namazı için randevusu bulunmayanlardan kimi caminin otoparkında cemaate uydu; kimi cami görevlilerinin uyarıları neticesinde evine döndü.

Bayramlaşma telaşı

Singapur'da Ramadhan bayramının 1. günü ülke genelinde resmi tatil. Günde iki sefer beş kişilik misafir ağırlama hakkı bulunan Müslümanlar yakın akraba ve dostlarıyla ziyaretleşerek bayram havası teneffüs etti. Bayramın 2. gününün ülke genelinde iş günü olduğu ülkede bayram ziyaretlerinin bayramın 3. günü olan cumartesi günü de aynı çerçevede devam etmesi bekleniyor.

 

­

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Canlı Yayın
Dua Vakti
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Dua Vakti
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin