İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş06:56 İşrak07:33 Öğle12:58 İkindi16:14 Akşam18:53 Yatsı20:12 İmsak05:31
Hava - Hava durumuAçık 26°C Nem %53
Türkçe
6 Rebi'ül-evvel 1444 2 Ekim 2022 Pazar
Giriş Yap

Arafat ve Hac heyecanı

20.07.2021    |

Hac ibadetinin en önemli durağı olan Arafat vakfesini tamamlayan hacı adayları, Mina'ya doğru harekete geçti. Şeytanı taşlayıp, kurban kesecek olan hacılar, veda tavafını yaptıktan sonra görevlerini tamamlayacaklar.  

Suudi Arabistan’da Hacılar, arefe günü Arafat’ta Nimra Camisi’nde öğle ile ikindi namazını birleştirerek (Cem-i Takdim) öğle vaktinde kıldı. 110 bin metrekare alana sahip cami ve 8 bin metrekare alana sahip çevredeki meydanlar Rahman’ın misafirleri ile doldu.

Arafat’a giden hacı adaylarını taşıyan otobüslere, onlara rehberlik etmek ve gerekli güvenliği sağlamak amacıyla çeşitli sektörlerden çalışanlar eşlik etti.

Haccın en önemli rüknü olan vakfenin yapıldığı Arafat içerisinde yer alan Cebel-i Rahme (Rahmet Tepesi), Hz. Adem ile Hz. Havva'nın yeryüzünde buluştuğu ve ilk tövbenin kabul edildiği mekan olması dolayısıyla hacı adaylarının ziyaret durakları arasında önemli yer tutuyor. Mekke kentinde bulunan hacı adayları, Cebel-i Rahme'yi ziyaret edip, burada dua  etti.

Müzdelife'de akşam ve yatsı namazlarını cem etti ve şeytan taşlamada kullanacakları taşları toplayıp burada bir gece geçirdikten sonra sabaha karşı Mina'ya doğru yola çıktı.

Hacı adayları Kurban Bayramı'nın ilk günü Cemarat'ta şeytan taşladı

Müzdelife vakfesini tamamladıktan sonra geceyi orada geçirip taş toplayan hacı adayları, sabah saatlerinden itibaren Mina'ya geçerek Kurban Bayramı'nın ilk günü Cemarat'ta şeytan taşladı.

Hacı adayları şeytan taşlamanın ardından ziyaret tavafı ve say için Kabe'ye geçecek. Burada tavaf ve sayı gerçekleştiren hacılar, kurbanları kesildikten sonra traş olup ihramdan çıkacaklar.

Ardından bayramın ikinci ve üçüncü günü de hacılar Cemarat'ta sırasıyla "küçük, orta ve büyük şeytana" yedişer taş atacak.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 12 Haziran'da, hac ibadeti için yurt dışından kimsenin kabul edilmeyeceğini, yalnız ülke içinden kronik rahatsızlığı olmayan, 18 ila 65 yaş arasında bazı şartları karşılayan 60 bin kişinin hac farizasını yerine getirebileceğini açıklamıştı.

AA

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Dua Vakti
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Dua Vakti
Dua Vakti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close