İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İşrak07:51 Öğle12:54 İkindi15:55 Akşam18:26 Yatsı19:45 İmsak05:47 Güneş07:12
Hava - Çok Bulutlu 15°C Nem %88
Türkçe
12 Rebi'ül-evvel 1443 18 Ekim 2021 Pazartesi
Giriş Yap

Singapur'da Kurban Bayramı

Özel Haber
Özel Haber
21.07.2021    |

Singapur'da kurban bayramı kutlamaları Zilhicce ayının başından itibaren dokuz gün boyunca tutulan oruçlarla başladı. Arefe gününden itibaren de camilerde coşkuyla getirilen teşrik tekbirleriyle kendini hissettirdi. 

Müslümanlar birbirleriyle “Kurban bayramınız mübarek olsun” anlamında "Selamat hari raya haji/ Selamat hari raya aidiladha" diyerek tebrikleşti. Yerli müslüman halkın Malaylardan oluştuğu ülkede kurban bir sünnet olarak idrak ediliyor. Kurbanlar bazı camilerin avlularında idari izin belgesiyle oluşturulan çadırlarda kesilebiliyor. Halkın fiziksel kurban kesimine rağbeti çok yüksek değil. Genellikle maddi durumu yerinde olan Singapur -Müslümanları bu bayramda daha ziyade Endonezya ve diğer bazı ülkelerdeki ihtiyaç sahibi kardeşlerinin bulunduğu ülkelere kurbanlarını infak ediyor. Ramadhan bayramındaki kadar ihtişamlı ve uzun soluklu kutlamalar yapılmasa da Müslümanlara ait işletmelerde bayram kurabiyeleri ve kurban bağışı organizasyonlarına ait afişler dikkat çekiyor.  

Market raflarında bayram kurabiyeleri

Singapur'da bayram geleneği olarak "sarang semut" ve "makmur kacang" gibi ikramlık kurabiyeler, ziyarete gidilen hanelere hediye olarak götürülüyor. Genellikle hazır alınan bu kurabiyeleri evlerinde yapıp satan yahut misafirlerine ikram edenler de var pek tabi. Bayram sofralarında pirinç lapasından mamul “ketupat” isimli yöresel merasim yemeği “satay” isimli şiş kebap eşliğinde; “kueh lapis/ kueh raya” yöresel tatlısı “bandung” isimli sütlü gül şerbeti eşliğinde yeniyor. 

Bayram sofrasında kueh lapis pandan ve bandung

Ramazan bayramında üzerinde "Selamat hari raya" yazan harçlık zarfları dağıtılıyordu, Kurban bayramında ise bu zarflar satışa sunulmuyor. Ancak bayram harçlığı dağıtma geleneği Kurban Bayramında da sürdürülüyor. 

Bayram sofrasında kueh raya ve bandung

Singapur'da ahalinin bayram namazını camide cemaatle kılma gayreti, online randevu sistemi aktifleştiği andan itibaren sistemde müthiş bir yoğunluk ve duraksamalar yaşanmasına sebep oldu. Bayram namazı için randevusu bulunmayanlardan kimisi caminin otoparkında cemaate uydu; kimisi cami görevlilerinin uyarıları neticesinde evine döndü.

Singapur'da Kurban bayramının 1. günü ülke genelinde resmi tatil. Müslümanlar yakın akraba ve dostlarıyla ziyaretleşerek bayram havası teneffüs etti. Ziyaret edilemeyen dost ve akrabalarla dijital platformlar üzerinden tebrikleşildi. 

 

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Canlı Yayın
Dua Vakti
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Dua Vakti
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin