İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:45 Güneş07:10 Öğle12:55 İkindi15:58 Akşam18:29 Yatsı19:48
Hava - Yağmurlu 18°C Nem %100
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 16 Ekim 2021 Cumartesi
Giriş Yap

Hicri - Miladi takvimdeki önemli günler ve geceler

Özel Haber
Özel Haber
06.08.2021    |

Hicri Yılbaşı 1443 geldi. Müslümanlar için bir dönüm noktası, hicretin başlangıcı olan hicri yıl, Muharrem ayı ile başlıyor.

Hicri takvimde hangi aylar var? Bu aylarda yer alan önemli günler ve geceler hangileridir?

Sizler için hazırladığımız takvimde ayrıntıları görebilirsiniz:

İslam dünyasında kullanılan Hicri/Kameri takvim, Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAS.)’in miladi 622 yılında Mekke’den Medine’ye göç etmesiyle başlatılır. Müslümanların günlük, aylık ve yıllık dini ibadetlerinin vaktini belirleyen bu takvimde bir yıl, Kur’an-ı Kerim’de de belirtildiği gibi on iki aydır.

Bu aylar sırası ile şu şekildedir: Muharrem, Safer, Rebiül-evvel, Rebiül-Âhir, Cemâziyel-evvel, Cemâziyel-âhir, Receb, Şa’bân, Ramazân, Şevvâl, Zi’l-kâde ve Zi’l-hicce.

Kur’an-ı Kerim, mesajının tamamı Ay Takvimi esasına göre inmiştir. Her biri zaman mefhumuna dayalı olan İslami kavramlar, Ay Takvimine göre düzenlenmiştir. Temel ibadetlerimizden Haccın ifâsı, orucun ne zaman başlayacağı ve biteceği, mübarek kandiller ve bayramlarımız, hangi gece veya gündüzlerin diğer gecelerden üstün olduğu veya feyiz ve bereket açısından daha önemli olduğu Hicri Takvim esasına göre belirlenmiştir.

Muharrem ayı

Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayı dini açıdan çok önemli bir aydır. Zira dört muhterem, haram aylardan da bir tanesi olduğu için, Kur’an-ı Kerim ile tescil edilmiş bir muhteremliği, mübarekliği olduğu için önemli bir aydır. 

Resûl-i Ekrem (SAS.), Muharrem ayını “Allah’ın ayı” olarak nitelendirip Ramazan’dan sonraki en faziletli orucun bu ayda tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir.

Hicri 1443 yılı, 09 Ağustos 2021 Pazartesi günü başlıyor.

Aşure Günü

Muharrem ayına önem kazandıran hususlardan biriside Aşure günü olarak bilinen 10. günüdür. Bu günde oruç tutulması ile ilgili pek çok rivayet mevcuttur.  Aşure günü bu yıl, 18 Ağustos 2021 Çarşamba günü idrak edilecek.

Safer Ayı

Hicri takvimin ikinci ayı, Safer. Sözlükte, “boş kalmak, boşluk; sararmak, sarılık” anlamlarına gelir. Peygamber Efendimizin (SAS.) Hz. Ebû Bekir (Ra.) ile Mekke’den hicret yoluna çıkışı  bu ayda gerçekleşmiştir.

Rebiülevvel Ayı

Hicri takvimin üçüncü ayıdır. “Bahar, bahar yağmuru, bolluk ve bereket”anlamında rebi’ kelimesi, bolluk ve bereket mevsimi ve ayı olarak nitelendirilir. Peygamber Efendimizin (SAS.) dünyayı teşrifi olarak idrak edilen Mevlid Kandili bu aydadır. Mevlid Kandili 17 Ekim 2021 tarihine denk geliyor.

Rebiülahir Ayı

Hicri takvimin dördüncü ayıdır. “Bahar, bahar yağmuru, bolluk ve bereket”anlamında rebi’ kelimesinden ‘bolluk ve bereket mevsiminin sonu’ anlamını taşır.

Cemaziyelevvel Ayı

Hicri takvimin beşinci ayıdır. İsim kökeni: “Soğuk” ve “kurak” anlamlarında Cumâdâ kökünden ilk soğuk ay. Bu aya isim verildiği sırada şiddetli soğuk veya kuraklık hakimdir.  Hz. Ali (Ra.) bu ayda dünyaya gelmiştir.