İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş07:10 İşrak07:48 Öğle12:55 İkindi15:58 Akşam18:29 Yatsı19:48 İmsak05:45
Hava - Yağmurlu 18°C Nem %88
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1443 16 Ekim 2021 Cumartesi
Giriş Yap

Körfez basınına yansıyanlar-24.09.2021

Özel Haber
Özel Haber
24.09.2021    |

Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler... Kişisel verilerin korunması, enerji piyasası, Körfez ve Kuzey Afrika ekonomilerinden ayrıntılar…

Suudi Arabistan, Katar, Libya, İran ve Mısır gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz bültene buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan’da Yeni Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 

Geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren yeni düzenlemenin, bireyler ve kuruluşlar için sorumluluk duygusunu güçlendirmesi, aralarında güven ve ortak çalışma ilkesini inşa ederek, özel hayata saygıyı pekiştirmesi hedefleniyor.

Suudi Veri ve Yapay Zeka Kurumu yetkilileri, onaylanan kişisel veri koruma sisteminin kişisel verilerin gizliliğini sağlamaya, paylaşımını düzenlemeye ve herhangi bir kötüye kullanımı önlemeye yardımcı olacağının altını çiziyor. Kişisel veriler olarak isim, kimlik numarası, adres, telefon numarası, kişisel kayıtlar, mali kayıtlar ve resimler, videolar veya diğer tanımlayıcı veriler tanımlanmakta. Yasa, kullanıcıyı doğrudan veya dolaylı olarak tanımlayabilecek herhangi bir kişisel veriyi izinsiz toplama ve işlemeye karşı korumak için tasarlanmış.

Suudi Arabistan’da mahkemelerin yükünü hafifletmek için maddi caydırma dönemi

Suudi Arabistan, kötü niyetli ve göstermelik davaları azaltmayı hedefleyen ve yargı yeterliliğinin artırılmasına katkı sağlayacak ‘yargı masrafları’ sistemi ile yargı hizmetlerinin iyileştirilmesi ve mahkemelerin geliştirilmesi amacıyla adalet sisteminde yeni düzenlemeler uygulamaya başladı. 

Buna göre maddi konulu davalarda en fazla bir milyon riyal (266 bin dolar) olmak üzere talep edilenin değerinin yüzde 5'ini geçmeyecek şekilde yargı masraflarının yüklenmesi şart koşuluyor.

Suudi Arabistan uzay çalışmalarında ortaklık arayışında

Suudi Arabistan, G20 ülkeleri ile uzay ekonomisini geliştirmek, sınırlı doğal kaynakları korumak ve üye ülkelerin ekonomisini çeşitlendirmek için çalışmak istediğini açıkladı. Suudi Arabistan Uzay Otoritesi Başkanı toplantı sırasında, uzay ekonomisini güçlendirmenin ve küresel zorlukların üstesinden gelmenin yollarını tartıştı. Suudi Arabistan’ın ilk olarak 1985 yılında uzaya araç gönderdiği, 2030 yılında ise sektörde önde gelen ülkelerden bir tanesi olmak istediği belirtiliyor.

Mısır Doğalgazı Lübnan’da

Arap devletlerinin Lübnan’daki elektrik kesintilerini sona erdirmek için yardımları kapsamında, Mısır'ın doğal gazı üç ay içinde Ürdün ve Suriye üzerinden Lübnan'a teslim edilecek. Dört ülkenin enerji bakanları, geçen hafta Ürdün'de yapılan bir toplantıda, Mısır'ın gaz sevkiyatını ve Ürdün'ün Lübnan'a enerji sevkiyatını yeniden başlatma planının ayrıntıları üzerinde çalışmak üzere anlaştılar. Gaz, Lübnan'daki 450 megavat kapasiteli elektrik dönüşüm santralinin beslenmesine yardımcı olacak.

İran Shangay İşbirliği Örgütü’nde

İran, Çin merkezli Avrasya devletleri ittifakına resmen katıldı. Şanghay İşbirliği Örgütü'nün, Tacikistan Zirvesinde, uzun süredir gözlemci üye statüsündeki İran'ı daimi üye olarak kabul ettiği bildirildi Çin, Rusya, Hindistan, Pakistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın üye olduğu . Şanghay İşbirliği Örgütü’nde, Türkiye de diyalog ortağı olarak yer almakta. 

Mısır’dan Afrika ülkelerine sağlık turizmi adımı

Mısır, sağlık sektörünü medikal turizmi teşvik etmek için kullanmayı ve diğer Afrika ülkelerinin vatandaşlarını tedavi için ülkesine çekmeyi hedefliyor. Şimdiye kadar bu girişim, altı ülkeyi hedef alan faaliyetler yürüttü: Zambiya, Nijerya, Yemen, Sudan, Libya ve Filipinler. 2017 yılında Mısır, medikal turizmde dünyada 28. Arap dünyasında ise üçüncü sırada yer aldı.  2019 yılında Mısır, 14 Afrika ülkesinde bir milyon kişiye hepatit C testi ve tedavi sağlayacağını açıkladı.  Haziran 2021'de Mısır ve Güney Sudan, Güney Sudan'ın önde gelen ölüm nedeni olan sıtmaya karşı mücadele edecek bir projeyi tartıştı.

Libya’da bekârlara evlilik yardımı

Libya, gençleri evlenme konusunda teşvik etmek, iş imkanları sağlamak ve işsizlik oranlarını düşürmek amacıyla evlenmek üzere başvuran gençleri desteklemek için finansman tahsis edildiğini açıkladı. Yardım, 12 Ağustos- 31 Aralık 2021 tarihleri arasında evlenen 50 bin genç erkek ve kadını hedefliyor. 

Katar’da üç arkeloljik alan İslam Dünya Mirası Listesine girdi 

Katar Müzeleri, üç farklı arkeolojik alanın,  İslam Dünya Mirası Komitesi'nin İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü ISESCO Miras Listesine dahil edildiğini duyurdu. İslam Dünya Mirası Komitesi, Katar'daki Al Rakyat Kalesi, Barzan Kuleleri ve Al Khulaifi Miras Evi de dahil olmak üzere İslam Dünya Mirası Listesi'ne 97 yeni tarihi alan ve kültürel öğe eklemeye karar verdi. Son eklenenlerle birlikte, ISESCO İslam Dünya Mirası Listesi'ndeki Katar sitelerinin sayısını yediye ulaşmış oldu.­

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
 / 
Canlı Yayın
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin