İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:41 Güneş05:32 Öğle13:06 İkindi17:03 Akşam20:28 Yatsı22:10
Hava - Hava durumuAçık 16°C Nem %94
Türkçe
21 Şevval 1443 22 Mayıs 2022 Pazar
Giriş Yap

­Okuduğunuz ya da paylaştığınız haber gerçek mi?

04.01.2022    |
Yalan haber ve bilgi kirliliği salgını olarak özetlenen “infodemi” had safhaya ulaştı.

Adli Bilişim ve Siber Suç Uzmanı Hamza Aytaç Doğanay, geçtiğimiz 2021 yılında infodemide yüzde 40’ın üzerinde artış olduğunu açıkladı.

Yalan haber gerçeğinden hızlı yayılabiliyor

İstatistiksel olarak bakıldığında dezenformasyonun en yaygın gerçekleştiği mecranın sosyal medya dünyası olduğunu aktaran Doğanay, şunları kaydetti:

“Arama istatistiklerine göre; yalan haber, gerçek dışı bilgi ve dezenformasyon içerikli paylaşımlardan alınan terimlerin aranması yüzde 34,3 arttı. Bu oran küçük bir artış gibi görünse de devasa bir bilgi kirliliği akışı üzerinden değerlendirilirse, oldukça yüksek olduğu anlaşılacaktır. Bu artışın 2021 yılında yüzde 40’ın üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bu açıdan infodemi, dünya genelinde son 1 yılda yüksek seviyede salgın hale gelmiştir.”"Yeni bir sosyal medya düzenlemesi gerekli"

Dezenformasyonun vatandaşlar üzerinde sosyal ve psikolojik tahribata neden olabildiğini ifade eden Doğanay, çalışmaların sürdüğü “yeni sosyal medya düzenlemesi” ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. İnternet ortamını sokaklara benzeterek, şöyle konuştu:

“Nasıl ki sokaklarda yürürken, evlerde yaşarken güvende olmamız için kolluk ve adli birimler gerekli tedbirleri alıyorsa; sosyal medya ve internette dolaşırken de vatandaşların güven ve huzuru için devletimiz diğer birçok ülke gibi tedbir amaçlı çalışmalar gerçekleştiriyor. Belli bir amaca yönelik yalan haber ve dezenformasyon kontrol altına alınmalıdır.”Haberi paylaşmadan önce teyit edin

Sosyal medyadaki yalan haberlere karşı uyaran Doğanay, “Bir haber görüldüğünde bunun üçüncü kişilerle paylaşılmadan önce teyit edilmesini öneririm. Her zaman tek kaynağa güvenilmemeli. Resmi kaynaklardan gelen açıklamalar dikkate alınmalı. Bilgi kirliliğinin önüne geçip doğru bilgiye ulaşabilmenin yolu bu” dedi.

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz
Kur’an-ı Kerim Meali - 2 - Dipnotsuz Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close