İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:41 Güneş05:32 Öğle13:06 İkindi17:03 Akşam20:28 Yatsı22:10
Hava - Hava durumuAçık 16°C Nem %88
Türkçe
21 Şevval 1443 22 Mayıs 2022 Pazar
Giriş Yap

İslam’ın ilk yıllarına ait yerleşim kalıntısı bulundu

06.01.2022    |

Suudi Arabistan’ın Yanbu şehri civarında İslam'ın ilk günlerinden Al-Oshairah ismiyle bilinen bir köy kalıntısının izleri bulundu.

Hava Fotoğrafçılığı yapan profesyonel bir ekip tarafından bölgenin geniş alanları uzaktan algılama yöntemleri ve helikopterle araştırıldı. Yerleşim kalıntısının havadan varlığı tesit edildikten sonra, kumların altında uzanan yerleşim bulundu. Al-Oshaira'nın Hz. Muhammed (SAS.) ve arkadaşlarının bir aydan fazla kaldığı yer olduğu düşünülmekte.

Suudlu tarihçiler Al-Oshairah ile ilgili olarak başka bir alanı işaret ettikleri için aramalar o bölgede yoğunlaştırılmıştı. Daha sonra uydu fotoğrafları ile daha geniş bir alan taranmaya başlayınca şimdiki kalıntılara ulaşıldı.

75 dakikalık uçuştan sonra ekip, Peygamber Efendimiz Siyerinde adı geçen Al-Oshirah olduğuna inanılan yıkılmış bir köyün yerini keşfetti. Al-Oshairah hacıların Mekke'ye giderken kullandıkları ana güzergahlardan biri üzerinde.

Henüz köyü tam olarak ayrıntılandırmak mümkün olmasa da antik köyün bazı sütunlu yapıları kuş bakışı görüldü. Bu aşamadan sonra, sahanın etüdünü ve sahaya ilişkin durumun geçerliliğini yetkili makamlar araştıracak.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close