İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:11 Yatsı21:41 İmsak04:30 Güneş06:08 İşrak06:46 Öğle13:14 İkindi17:02
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %78
Türkçe
17 Muharrem 1444 15 Ağustos 2022 Pazartesi
Giriş Yap

Üç aylar ne zaman başlayacak?

Özel Haber
Özel Haber
14.01.2022    |

Ramazan ayının da içinde bulunduğu üç aylar yaklaşıyor. Mübarek kandil geceleriyle feyzi ve bereketi bol günler geliyor. Arınma, bağışlanma ve ibadette yoğunlaşma ayları olarak bilinen üç aylar başlıyor.

İslam âleminin heyecanla beklediği kutlu mevsim üç aylar Recep ayı ile başlayacak.

Peki üç aylar ne zaman?

Recep ayı ile başlayıp Ramazan Bayramı ile sona eren Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içine alan kutlu aylar 1443 Hicri takvime göre, 2 Şubat çarşamba 2022'de başlıyor. Recep ayının ilk cuma gecesi olan 3 Şubat 2022 perşembe akşamı Regaib Kandili idrak edilecek.

Recep ayının 27. gecesi olan Mirac Kandili ise 27 Şubat 2022 pazar akşamı kutlanacak.

Üç ayların ikincisi olan Şaban ayı, 4 Mart 2022 cuma günü başlıyor. Şaban ayı içerisinde Berat Kandili idrak ediliyor. Berat Kandili, 17 Mart perşembe gecesi kutlanacak.

Ayların sultanı Ramazan ise 2 Nisan 2022 cumartesi günü başlıyor. 

Ramazan ayının son on günü idrak edilen itikaf günleri 21 Nisan 2022 perşembe itibarıyla başlıyor.

Ramazan ayı içerisinde yer alan ve bin aydan hayırlı Kadir Gecesi, 27 Nisan 2022 çarşamba gecesi idrak edilecek.

Bu yıl 30 gün orucun tutulacağı Ramazan ayının ardından, Ramazan Bayramı 2 Mayıs 2022 pazartesi günü kutlanacak. 

Dua ve niyaz mevsimi

Üç aylar için Peygamber Efendimizin (S.A.S) 'Recep, Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan ümmetimin ayıdır' buyurduğu rivayet edilir.

“Bizi ramazan ayına ulaştır” duası

Peygamber Efendimiz (S.A.S) recep ayı geldiğinde “Ya Rab, recep ve şaban ayını bizim için bereketli kıl, mübarek eyle ve bizi ramazan ayına ulaştır” diye duada bulunmuşlardır.­

­

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close