İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:41 Güneş05:32 Öğle13:06 İkindi17:03 Akşam20:28 Yatsı22:10
Hava - Hava durumuAçık 16°C Nem %94
Türkçe
21 Şevval 1443 22 Mayıs 2022 Pazar
Giriş Yap

İş yerlerine sağlıklı yaşamı teşvik önerileri

19.01.2022    |

"Sağlıklı yaşamı teşvik etme ve yaygınlaştırma" çalışmaları kapsamında iş yerleri için düzenlenen Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İş Yeri Programı Uygulama Rehberi 81 ilin ticaret odalarına iletildi.

Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar çerçevesinde, iş yerleri için de standartların belirlendiği Rehber, 2022 Yıllık Programı’nda yer alıyordu.

Milliyet'teki habere göre, gönüllülük esasına dayalı olan programa katılmak isteyen iş yerleri, beslenme ve fiziksel aktivite konuları, iş yerinde içilebilir suya erişimin kolaylaştırılması, kantin ve yemekhanelerdeki menülerin düzenlenmesi gibi pek çok konuda standartlara uymayı vadedecek.

Puanlama

Belirlenen kriterlerden en az 70 puanı alan iş yerleri, "Beslenme Dostu ve Fiziksel Aktiviteyi Destekleyen İş Yeri" olmaya hak kazanacak.

Söz konusu kriterlerden en yüksek puanlı olan madde, "Çalışanların düzenli fiziksel aktivite yapmalarını sağlamak için spor salonu/spor odası bulunuyor veya bir spor salonu/tesisi ile anlaşması vb. teşvik edici girişimler gerçekleştirilmesi" oldu.

Sağlık hatırlatmaları

Çalışanlara içilebilir su bulundurulması, okul kantinlerinde olduğu gibi şeker ilaveli içeceklerin kaldırılması gibi kriterler de yüksek puanlı ölçütler arasında. İş yerlerinin her yıl çalışanlarının boy ve vücut ölçümlerini yapması, bilgisayarlarında belirli periyotlarda "Su içtin mi?", "Hareket et!" gibi sağlıkla ilgili uyarı mesajlarının gönderilmesi de öneriler arasında dikkat çekiyor.

Çalışanlar neler yapabilir?

Dr. Gülcan Harput rehber için hazırladığı sunumda, çalışanlar için gerekli olan fiziksel aktiviteleri şöyle sıralıyor:

- Çalışma molalarında merdiven kullanmak

- Hafif germeler yapmak

- Öğle yemek molasında egzersiz yapmak

- Telefon görüşmelerini ayakta yapmak. Bilgisayarı ayakta kullanmak

- Çalışanlar arası mesajlaşma yerine mümkünse yüz yüze konuşmak

- İşe yürüyerek, bisikletle gelmek veya aracı iş yerine uzak park etmek.­­

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Kur’an ve Kıraat İlmi
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Kur’an ve Kıraat İlmi
Kur’an ve Kıraat İlmi Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close