İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:40 Yatsı22:30 İmsak03:25 Güneş05:24 İşrak06:07 Öğle13:08 İkindi17:08
Hava - Hava durumuAz Bulutlu 22°C Nem %64
Türkçe
19 Zilka'de 1444 8 Haziran 2023 Perşembe
Giriş Yap

Lübnan'da evler zeytin çekirdeğiyle ısıtılıyor

24.11.2022    |

Zeytin ağaçlarının bol olduğu Lübnan'da zeytin yağı sofralara lezzet verirken, çekirdeği de kış aylarında evleri ısıtıyor.

Lübnan'da altyapı yetersizliği nedeniyle ısınma doğal gazla değil genelde elektrik veya odun sobalarıyla sağlanıyor.

Ancak ülkede 2019'dan beri yaşanan ciddi ekonomik kriz sebebiyle son 3 yıldır devlet elektriği neredeyse hiç yok. Kırsal bölgelerde, köylerde yaşayan, jeneratörü olmayan vatandaşlar çareyi ağaç kesmekte buluyor.

Küspe ve pirina ile ısınıyorlar

Zeytin ağaçlarının bol olduğu ülkenin güneyindeki çiftçiler ise, ağaç kesmek yerine zeytinin çekirdeği ve posasını özel işlemden geçirdikten sonra elde ettikleri "küspe" veya diğer adıyla "pirina" ile ısınıyor.

Açık kaynaklara göre Lübnan'da 13 milyon 500 bin zeytin ağacı bulunuyor. Ülkede yıllık zeytin üretimi 100 bin ile 200 bin ton arasında. Hasadı yapılan zeytinin yaklaşık yüzde 30'u sofralık olarak tüketilirken, yüzde 70'i sıkılarak zeytinyağına dönüştürülüyor.

Sıkılan zeytinlerin yüzde 20'si yağ, yüzde 40'ı küspe ve kalanı da sudan meydana geliyor.

AA

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Okudukça
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Okudukça
Okudukça Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close