İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 32°C Nem %61
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
Giriş Yap

New York şehri batıyor mu?

09.06.2023    |

Yeni bir araştırma, New York şehrinin, her yıl 1-2 milimetre battığını tespit etti.

Bazı bölgelerde çökme 4.5 milimetreye kadar ölçülmüş durumda. Bu, çok az bir miktar olarak düşünülebilir ancak, New York şehri deniz seviyesinden ortalama sadece 10 metre yüksek.

Batışın en büyük suçlusu şehirde yükselen gökdelenler. Araştırmalara göre, New York’daki binalar 778.2 km2’lik bir alana yayılmış durumda ve ağırlıkları milyarlarca ton. Yollar, köprüler, demiryolu rayları veya parklar bu ağırlığa dahil değil. 

Ancak, batışın sebebi tamamı binalardan kaynaklanmıyor. Şehrin yumuşak bir zemin üzerine kurulmuş olması ve inşaatların  yapay dolgu üzerine yapılmasının da etkisi büyük.

Ayırca araştırmacılar, bazı bölgelerde sebebini açıklayamadıkları çöküntüler olduğunu, bunların tahminen son buzul çağından sonra meydana gelen buzul sonrası gevşeme veya yeraltı suyunun pompalanması gibi birçok farklı nedenleri olabileceğini söylüyorlar.

Araştırma, çökmenin nasıl devam edeceğini anlamak ve olası sele karşı savunmasız alanları tespit etmek, gelecekteki deniz seviyesinin yükselmesini azaltmak için doğru hazırlıkları yapmak için önem arz ediyor.

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close