İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam17:44 Yatsı19:10 İmsak06:39 Güneş08:10 İşrak08:54 Öğle13:01 İkindi15:22
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 7°C Nem %87
Türkçe
26 Cemaziyelevvel 1445 9 Aralık 2023 Cumartesi
26 Cemaziyelevvel 1445
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Yatsı
19:10
İmsak
06:41
Güneş
08:12
İşrak
08:54
Öğle
13:01
Giriş Yap

Türk el halısının pazar payı artırılacak

16.06.2023    |

Türkiye, bir dönem turistlerin en çok satın aldığı ürünlerin başında gelen el halısında birinciliği tekrar kazanmak istiyor. 

Dünyada toplam 1.17 milyar dolarlık ihracata ulaşan el halısında Hindistan uzun süredir pazar liderliğini korurken; rekabet avantajı yakalayabilmek için yeni üreticilerin yetiştirilmesi gerektiğini belirten sektör temsilcilerinden Ahmet Hayri Diler, “El halısı konusunda üretimi ayağa kaldıracak bir projeyi başlatmak istiyoruz. 

Pilot bölgeler seçerek halı dokumanın canlı olduğu yörelerde tasarımcı, pazarlamacı, malzemeden, iplikten, boyadan anlayan ekipler oluşturulmalı. Bu ekiple birlikte yapılacak dokunuşlarla dünyanın ne istediğini anlayarak üretim yapılmalı. Çünkü dünya artık sadece geleneksel dokumaları beklemiyor. Tasarım odaklı ürünler istiyor” yorumunu yaptı.

Müzelerde sergileniyor

Türkiye’nin bir halı ülkesi olduğuna dikkat çeken Diler, “Dünyanın en güzel müzelerinde, en özel müzelerinin baş köşelerinde bizim halılarımız sergileniyor ve uluslararası açık arttırma satışlarında çok yüksek değerlere halılarımız satılıyor. 

Anadolu, dokumanın beşiği konumunda. Anadolu’da nereyi kazarsanız bir dokuma aleti çıkar. Neolitik dönemden kalma dokuma örnekleri dahi var. Böyle bir kültürel zenginliğe sahip ülkemizin el halısı üretiminde geride kalması ise üzüntü verici” değerlendirmesini yaptı.

Hürriyet

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hadisler Deryası
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hadisler Deryası
Hadisler Deryası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close