İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İkindi16:52 Akşam19:51 Yatsı21:18 İmsak04:43 Güneş06:15 İşrak06:55 Öğle13:09
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %43
Türkçe
7 Şevval 1445 16 Nisan 2024 Salı
7 Şevval 1445
Öğle
13:09
İkindi
16:52
Akşam
19:51
Yatsı
21:18
İmsak
04:43
Güneş
06:15
İşrak
06:55
Giriş Yap

­Hacı adayları Cebel-i Rahme'de buluştu

23.06.2023    |
Hac ibadetinin en önemli esası olan Arafat bölgesi, milyonlarca misafirini ağırlamaya hazırlanıyor. Peygamber Efendimiz’in (sav) Veda Hutbesi yaptığı Arafat bölgesinde, Hz. Adem ile Hz. Havva'nın yeryüzünde buluştuğu Cebel-i Rahme (Rahmet Tepesi) de yer alıyor.

Arafatın önemi

Mekke ve Medine’yi ziyaret eden hacı adaylarının haccının kabul olması için mutlaka zaman geçirmesi gereken Arafat bölgesi birkaç açıdan önemli. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (SAS.) veda haccı sırasında bir gününü burada geçirmesi. Nitekim Veda hutbesiyle insanlığa son mesajlarını verdiği Veda Hutbesi de Arafat, Mina ve Muzdelife’de yaptığı konuşmalardan oluşuyor. Arafat bölgesine giderken Sevr Dağı’nı dönerken de ilk vahyin indiği Nur Dağı görülüyor. 

Sevr Dağı; Peygamber Efendimizin Medine’ye hicret ederken Hz. Ebubekir ile birlikte müşriklerden korunmak üzere 3 gün kaldıkları yer olması burayı önemli kılıyor. Hazreti Adem ile Hazreti Havva’nın cennetten çıkarıldıktan sonra buluştukları yerin Cebel-i Rahme olduğu biliniyor.

Arafat hazırlıkları sürüyor

Peygamber Efendimiz’in Veda Hutbesi’nde insanlığa son mesajlarını verdiği Arafat bölgesi, milyonlarca hacı adayını ağırlamaya hazırlanıyor. Arafat tepesine erken çıkılmasına müsaade edilmediği için hacı adayları, oluşturulan güvenlik bariyerlerinin önüne kadar gelerek dua ediyor. 300-400 metre uzaklıktaki Arafat Tepesi’ni güvenlik şeridinin ardından görerek ellerin semaya açan hacı adayları Allah’a yakarışta bulunarak mağfiret diliyor ve niyazlarda bulunuyor. Müminler, aynı bölgede bulunan Mina ve Müzdelife’yi ziyaret etmeden otellerine dönmüyor.

Devasa büyüklükteki alanda hacı adaylarının kalacağı çadırların kurulumu devam ediyor. Bayramdan önceki gün yani 27 Haziran Salı günü mahşeri bir kalabalığa ev sahipliği yapacak Arafat’ta hava sıcaklığı 45 dereceyi buluyor. Bu nedenle Arafat bölgesinde hacı adaylarının bulunduğu alanları serinletmek için buhar püskürten dev makinalar test edilerek hazır hale getiriliyor.

Sağlık hizmetleri veriliyor

Bir yandan da ambulans ve itfaiye araçlarının bölgede konuşlandırılıyor. Hacı adaylarının karşılaşacağı olası sağlık problemlerine karşı Türk hacılara Arafat bölgesinde sahra hastanesiyle hizmet verilecek. 

Y. Şafak

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Haberler
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Haberler
Haberler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close