İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:37 Güneş08:07 Öğle13:00 İkindi15:22 Akşam17:44 Yatsı19:10
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 12°C Nem %87
Türkçe
24 Cemaziyelevvel 1445 6 Aralık 2023 Çarşamba
24 Cemaziyelevvel 1445
Yatsı
19:10
İmsak
06:39
Güneş
08:09
İşrak
08:51
Öğle
13:00
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Giriş Yap

Dünya nüfusu 8 milyarı aştı. Hangi ülke öne çıktı?

10.07.2023    |

Verilere göre dünya nüfusu, 2022'de 8 milyara ulaşırken güncel rakamlara göre 8 milyarı geçmiş durumda. 

Rapora göre dünyanın en kalabalık ülkesi, Hindistan oldu. Hindistan'ı, Çin ve ABD takip etti. Bu ülkelerin, 2050'ye kadar küresel nüfusta öngörülen artışın yarısını oluşturması bekleniyor.  

Dünya'nın en kalabalık ülkesi olma unvanını Hindistan'a kaptıran Çin'de nüfus 2022'de 1 milyar 411 milyon 800 bine geriledi. Çin'in modern tarihinde 2022 "en az doğumun olduğu yıl" olarak saptandı. 

Nüfusu azalan diğer ülkeler

Japonya'da da nüfus azalma eğiliminde. Nüfusu yarım milyondan fazla olan ülkeler arasında en büyük göreceli azalmanın Bulgaristan, Letonya, Litvanya, Sırbistan ve Ukrayna'da görülmesi bekleniyor.

Diğer yandan Dünyanın bazı bölgelerinde uluslararası göç, nüfus değişiminde ve nüfusun bölgelere dağılımında önemli bir faktör haline geldi.

Türkiye kaçıncı sırada?

TÜİK verilerine göre, Türkiye, 85 milyon 279 bin 553 kişilik nüfusuyla 194 ülke arasında 18'inci sırada yer aldı. Türkiye'nin nüfusu, dünyadaki toplam nüfusunun yüzde 1,1'lik oranına denk geliyor.

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Gurbet Sohbetleri
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Gurbet Sohbetleri
Gurbet Sohbetleri Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close