İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:58 Güneş07:22 Öğle13:20 İkindi16:33 Akşam19:08 Yatsı20:27
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 9°C Nem %87
Türkçe
23 Şaban 1445 4 Mart 2024 Pazartesi
23 Şaban 1445
İmsak
06:00
Güneş
07:24
İşrak
08:05
Öğle
13:20
İkindi
16:33
Akşam
19:08
Yatsı
20:27
Giriş Yap

Hindistan'ın renkli ve sıra dışı kültürüne yolculuk

Özel Haber
Özel Haber
30.11.2023    |

Haydi şimdi birlikte İstanbul’un tarih kokan sokaklarından ayrılıp, bavulumuzda heyecan dolu umutlarla, Hindistan’ın mistik atmosferine doğru yola çıkalım.

Bu yolculuğu yapmaya karar verirken, aslında gideceğimiz yerin muazzam çeşitliliği ve renkli kültürü bizi cezbetmişti. Fakat Hindistan’a yaptığımız bu yolculuğun hem coğrafi hem de kültürel anlamda bu kadar zenginliklerle dolu bir maceranın kapısını açacağını ve bambaşka duygularla eve döneceğimizi asla tahmin edemezdik. 

Neden Hindistan’a gidiyoruz?

Hindistan, sadece benzersiz kültürel ve tarihi zenginlikleri ile değil, aynı zamanda çeşitli coğrafi özellikleri, renkli festivalleri ve lezzetli mutfağı ile de etkileyici bir seyahat destinasyonu olarak karşımıza çıkıyor ve cezbediyor. 

Ayrıca İslam tarihi açısından Hindistan, İslam’ın köklü geçmişine ev sahipliği yapan önemli bir destinasyon. Müslümanların tarih boyunca önemli kültürel ve dini etkileşimlere girdiği bir yer. Özellikle kuzey bölgesinde bulunan tarihi camiler, minareler ve türbeler İslam’ın zengin mirasını yansıtarak ziyaretçilerine tarihi bir yolculuk sunar. 

Hem şehre ayak basar basmaz genzinize dolan değişik havayı, sokaklarda karmakarışık ama düzen içerisinde giden tuktukları, önünüzü kesen ve trafiği durduran inekleri, kedi-köpek gibi sokaklarda dolaşan filleri ve maymunları, hikayesi ve güzelliği ile göz dolduran Taj Mahal’i başka nerede bulacaksınız ki…

Vize işlemleri

Hindistan’ın sıra dışı diyarlarına adım atmadan önce Hindistan Büyükelçiliği ya da Konsolosluğundan vize işlemlerinizi halletmeniz gerekiyor. Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Türk vatandaşları aynı gün içerisinde bile vizelerini alabiliyorlar.  

Hindistan’a gidiş ve Hindistan’da ulaşım

Hindistan’a doğru uzanan bu uzun uçuş gökyüzünde ilerledikçe İstanbul’un tarih kokan siluetini Doğu’nun gizemli manzaralarına bırakıyor. Yaklaşık 6 saatlik bir uçak yolculuğunun ardından Delhi’ye ayak bastığınızda, sıcak rüzgârın getirdiği karmaşık kokular ve şehrin kaotik manzarasıyla karşılıyor sizi Hindistan. 

En hızlı ve yaygın seçeneklerden biri Hindistan’a uçak ile ulaşım, uluslararası birçok havaalanından Hindistan’ın büyük şehirlerine direkt uçuşlar bulunmakta. Hindistan’da rotanızı belirledikten sonra bu şehirlerden birine biletinizi rahatlıkla alabilirsiniz.

Hindistan içerisinde ulaşımda aslında kolay sayılabilecek düzeyde; geniş bir demiryolu ağına sahipler ve iç hatlarda trenle seyahat etmek oldukça yaygın bir yöntem. Siz de şehirlerarası seyahat etmek istiyorsanız Hindistan Demiryollarının resmî web sitelerinden seferlere göz atabilirsiniz.

Şehir içerisinde ulaşım, renkli bir karmaşa gibi görünse de bu ülkenin farklı atmosferini keşfetmek için bulunmaz bir imkân. Büyük şehirlerinde yoğun trafik ve tuktuk’ların enerjisi, sokaklarda süzülen renkli kamyonlar ve dolup taşan otobüsler günlük yaşamın birer parçası haline gelmiş. Turistik geziler için otobüs, araç kiralama ve taksi tercih edilebilecek ulaşım yöntemleri olabilir, tabii toplu taşıma konforunu ülkemiz veya farklı ülkelerle kıyaslamamak şartı ile :) 

Ne Yesek?

Hindistan’ın zengin ve çeşitli yemek kültürü ziyaretçilerine, damakları bir şölenle buluşturarak gastronomik bir serüven sunar. Ülke genelindeki farklı bölgelerin kendine özgü tatları, baharatları ve pişirme teknikleri, Hindistan mutfağını dünya genelinde eşsiz kılan özellikler. 

Kuzey Hindistan’da tandır fırınlarında pişirilen nan ekmeği-odun ateşinde şişirilen ince bir hamur- ve baharatlı tandoori tavuk- Tandoori tandır fırınında pişirilen baharatlı tavuk- gibi lezzetler, Güney Hindistan’da iddialı baharat kombinasyonları,; Hindistan cevizi kullanımı ve fermente edilmiş pirinç ve mercimek unundan yapılmış idli ve dosa gibi özgün yiyecekler bulabilirsiniz.