İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:16 İkindi17:13 Akşam20:37 Yatsı22:20 İmsak03:50 Güneş05:41 İşrak06:24
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 31°C Nem %57
Türkçe
14 Muharrem 1446 20 Temmuz 2024 Cumartesi
14 Muharrem 1446
İşrak
06:24
Öğle
13:16
İkindi
17:13
Akşam
20:37
Yatsı
22:20
İmsak
03:50
Güneş
05:41
Giriş Yap

Kur’an-ı Kerim Mealini Okumada 9 Öneri

30.01.2024    |

Gerçek huzur ve kurtuluş için Allah (C.C.) tarafından gönderilen Kur’an-ı Kerim’i; bize verilen mesajlar, anlatılan kıssalar, mekanlar, kavramlar üzerinden okuyup düşünmek için güzel ve yeni bir başlangıca ne dersiniz?

Kur’an-ı Kerim Meali okuma önerilerimiz:

1. Kur'an'ı anlamıyla birlikte okumak

Meal bütün olarak okunacağı gibi sayfa sayfa veya cüz cüz de okunabilir. Her gün düzenli olarak belli bir sayıda meal okuduğumuzda kısa sürede meal hatmini tamamlayabiliriz.

Hatta her gün 10 sayfa okuduğumuzda 2 ay gibi bir sürede Kur’an mealinin tamamını okumuş oluruz.

Hazırladığımız özel çizelgeyi buradan indirip meal okumalarınızı kolaylıkla takip edebilirsiniz.

2. Anlayamadığımız kısımlarda oyalanmamak

Kur’an-ı Kerim Mealini okurken ilk okumada anlayamadığımız yerler olabilir. Bu kısımlarda oyalanmadan hızlıca geçiş yapıp, daha sonra ayrıntılı tefsirine bakabiliriz.

3. İşaretleyerek okumak

Okurken etkilendiğimiz ya da paylaşmak istediğimiz âyetleri muhakkak işaretleyebiliriz.

4. Kur’an‘ı nüzul sırasına göre okumak

Kur’an, Hz. Peygamber’e kaç şekilde, hangi anlamlarda, nasıl hitap etmiştir? sorusunu nüzul sırası üzerinden bir okuma yaparak çıkarmaya çalışmak, Kur’an bilgimize önemli bir katkı sağlayacaktır.

5. Kur'an kıssalarını takip ederek okumak

Yüce kitabımız Kur’an’da kıssalar da bulunmakta. Peygamberler, hayatları, onların mücadeleleri en özlü şekilde anlatılmıştır. Kur’an’da Peygamberler üzerinden yapılacak bir okuma, Kur’an okumalarına dâhil edilebilir.

6. Kur'an'da geçen mekanları takip ederek okumak

Kur’an’da beldeler, şehirler de bulunmakta. Bu mekanlar, harita üzerinde netleştirilerek takip edilebilir, notlar alınabilir.

7. Kur’an’da geçen nimetleri gözeterek okumak

İnsanoğluna bahşedilen besinler, sayısız nimetler çeşitli ayet-i kerimelerde zikredilmekte. İbret nazarıyla not alınarak okunabilir.

8. Kur’an‘ı konu seçimiyle okumak

İnsanlara doğru yol rehberi olarak gönderilen Kur’ân-ı Kerim, hayatın pek çok alanında örnekler de içeriyor. İletişim, sevgi, hak, adalet, güzel ahlak, yer-gök, âlemler ve daha pek çok konuda seçilerek okumalar yapılabilir.

9. Paylaşmak

Kur’an- Kerim Mealini okurken seçtiğimiz âyetleri; arkadaşlarımız, dostlarımız ve çevremizle sesli / fotoğraf / görsel olarak paylaşabilir ve onların da böyle bir okumaya dahil olmasını sağlayarak farkındalık oluşturabiliriz.

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close