İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:30 İşrak06:12 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:31 Yatsı22:15 İmsak03:38
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 17°C Nem %83
Türkçe
17 Zilka'de 1445 25 Mayıs 2024 Cumartesi
17 Zilka'de 1445
Güneş
05:30
İşrak
06:12
Öğle
13:06
İkindi
17:04
Akşam
20:31
Yatsı
22:15
İmsak
03:38
Giriş Yap

Kafkas arısı için özel takip

19.04.2024    |

Dünyadaki en verimli dört arı ırkından birisi olarak tanımlanan ve Ardahan, Artvin izole bölge içerisinde bulunan Kafkas arısına yönelik çalışmalar yürütülüyor.

Bu kapsamda Artvin sahil bandından başlanarak, Ardahan’ın 2500-3000 rakımlı yüksekliklerine kadar tarama yapıldı. 100 noktadan alınan numunelerle ölçümler tamamlandı.

Böylece varsa alt ekotipleri ve coğrafyaya göre dağılımları tespit edilerek bir gen haritası çıkarılacak. Bu yıl içinde Kafkas arısının geleceği için yeni bir yol haritasının belirlenmesi planlanıyor. Kafkas ırkı, diğer ırklara göre daha düşük sıcaklıklarda etkili bir nektar ve polen toplama yeteneğine sahip. 6.7-7.2 milimetrelik diliyle dünyanın en uzun dilli bal arısı olarak biliniyor. Bu özelliği sayesinde diğer arıların ulaşamadığı noktalardan nektar toplayabiliyor.  

Bal üretimi temsilcilerinden Ziya Şahin, Türkiye’nin ırk zengini olduğunu söyleyerek, “Kafkas ırkı, ülkemizde Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerine yerleşmiş, bal verimi yüksek bir arı ırkıdır” bilgisini verdi. Kafkas ırkının kendi bölgesi dışında bulundurulmasının ise sakıncalı olacağını söyleyen Şahin, “Bu ırkı Akdeniz’de, Ege’de bulunduramayız. O zaman bu arı ırkı çöker. Her bölgenin kendine göre ırk ve ekotipleri, bölgesi içerisinde verimlidir. Türkiye’nin her yerini ‘kafkas’laştırmayalım” uyarısında bulundu. 

Şahin “Mesela Akdeniz, Ege bölgesine has Muğla arısı, Efe arısı var. Orta Anadolu arımız var. Herkesin bulunduğu ırk ve ekotipiyle çalışması lazım” dedi.

Milliyet

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi
Hatm-i Şerif - Ahmed el Acemi Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close