İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:30 İşrak06:12 Öğle13:06 İkindi17:04 Akşam20:31 Yatsı22:15 İmsak03:38
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 17°C Nem %86
Türkçe
17 Zilka'de 1445 25 Mayıs 2024 Cumartesi
17 Zilka'de 1445
Güneş
05:30
İşrak
06:12
Öğle
13:06
İkindi
17:04
Akşam
20:31
Yatsı
22:15
İmsak
03:38
Giriş Yap

Abur cubur tarzı beslenme hafızayı da etkiliyor

19.04.2024    |

Yeni yayımlanan makaleye göre; yüksek miktarda işlenmiş gıda, doymuş yağ ve basit şeker içeren bir beslenme şekli olan “Batı diyeti” (WD); aşırı kalori alımı, obezite ve metabolik fonksiyon bozukluğunun yanı sıra bilişsel işlev bozukluklarına yol açıyor. 

Makalede yer alan deneylerin sonucuna göre, genç yaşlarda özellikle ergenlik döneminde abur cuburla beslenmek, uzun vadede geri dönüşü olmayan hafıza sorunlarına neden oluyor. Araştırma, erken yaşlarda rafine şeker ve doymuş yağ ağırlıklı beslenmenin, beynin hafıza ile ilgili bölgesinde uzun süreli azalmalara yol açtığınıı, hafıza, odaklanma, uyanmayla ilişkili olan hipokampal asetilkolin salınımını bozduğunu ortaya koydu.

Hücreler yıpranıyor

Araştırmayı değerlendiren Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Dağ, şunları söyledi: “Fruktoz hazır gıdalardan alınan şekerdir. Fruktoz hücre üzerinde tahrip edebilecek güce sahip. Zaman içinde hücre yavaş yavaş fonksiyonlarını yitirmeye, yıpranmaya başlar. Hücre yıprandığı zaman en başta DNA’da saklı olan hastalıklar açığa çıkar. 10-15 yaş ileride yaşamaya başlarsınız. Yani siz 30 yaşındayken 45 yaşında ortaya çıkacak olan hastalıklarınız çıkmaya başlıyor.”

Bu şekilde beslenmenin yaşam kalitesini bozacağını vurgulayan Dağ “Algılama bozukluğu görülmeye başlar. Çocuklarda obezite olur, insülin direnci olur. Dolayısıyla birçok hastalığa zemin hazırlanılır. Dolayısıyla bu şekerlemeler, okul döneminde yenen doğal olmayan şekerlerin en çok tahribat yaptığı organlar beyin ve kalp. Kalp-damar, demans, şeker, dejeneratif hastalıkların temelindeki en önemli etkenlerden bir tanesi de çok aşırı hazır gıda, paketli gıda tüketimidir” ifadelerini kullandı.

Milliyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close