İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:24 İşrak06:08 Öğle13:11 İkindi17:11 Akşam20:46 Yatsı22:37 İmsak03:23
Hava - Hava durumuAçık 24°C Nem %83
Türkçe
15 Zilhicce 1445 21 Haziran 2024 Cuma
15 Zilhicce 1445
Güneş
05:24
İşrak
06:08
Öğle
13:11
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:37
İmsak
03:23
Giriş Yap

Avrupa'da Rüzgar Enerjisi yatırımlarında rekor artış

25.04.2024    |

Geçtiğimiz yıl Avrupa genelinde deniz üstü rüzgar türbinlerinin devreye alınması, sektörde önemli bir büyümeye işaret ediyor. Kıyı bölgelerindeki rüzgar enerjisi santrallerinin kapasitesi üçte birden fazla arttı.

Avrupa genelinde geçtiğimiz yıl toplamda 4,2 gigavatlık bir kapasite ile hiç olmadığı kadar fazla deniz üstü rüzgar enerjisi santrali kuruldu. Bu, denizdeki kapasitenin 2022 yılına kıyasla yüzde 40 arttığı anlamına geliyor. 

Hangi ülkeler öne çıkıyor?

Kapasitenin en fazla arttığı bölgeler Hollanda, Fransa ve Birleşik Krallığı olurken Almanya'da ise, geçen yılın ortasına kadar, 8,4 gigavat toplam kapasiteye sahip 1.500'den fazla deniz rüzgar enerjisi tesisi işletmeye alındı.

Önümüzdeki iki yıl içinde kapasitesini en çok arttıracağı beklenen ülkeler arasında Almanya, Danimarka, Birleşik Krallık, Fransa ve Hollanda yer alıyor. Sadece Almanya için yaklaşık 9 gigavatlık bir kapasite artışı öngörülüyor. 

Ayrıca, Verilere göre 2023 yılında Avrupa ülkelerinde kara üstü rüzgar türbinlerinde de hiç olmadığı kadar çok kapasite artışı gerçekleşti. Avrupa'nın toplam elektrik üretiminde rüzgar enerjisinin payı yüzde 19'a ulaştı.

Avrupa Birliği, 2030'a kadar toplam enerji üretiminde en az yüzde 42,5 yenilenebilir enerji payını hedefliyor.

­

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close