İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Açık 20°C Nem %64
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Sanayiye Ramazan molası

11.10.2011    A+ | A-

Sanayi ağustosta yüzde 3,8 büyüyerek yılın en düşük artışını gerçekleştirdi. Ramazan tatilinin etkili olduğu sanayideki yavaşlamanın eylülde sürmesi bekleniyor.

Sanayi üretimi ağustosta yüzde 3,8 ile beklentilerin altında büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeks ise temmuza göre yüzde 2,8 geriledi. Ramazan Bayramı nedeniyle 9 günlük tatil yavaşlamada belirleyici oldu. Ayrıca temmuzda otomotivdeki büyük üretim katkısı nedeniyle beklentilerin üzerinde artış gösteren sanayi üretimi yine otomotivin etkisiyle yavaşladı. Ağustos otomotiv üreticileri için de tatil ayı. Ağustostaki yüzde 3,8’lik büyüme Kasım 2009 yılındaki yüzde 3’lük gerilemenin ardından görülen en düşük artış. Sanayideki yavaşlama Merkez Bankası’nın yılın ikinci yarısında ekonomide yavaşlama olacak senaryosunu destekliyor ve cari açıktaki artışın da sınırlanacağının habercisi.

Otomotiv % 1,4 büyüdü

Temmuzda yüzde 35,1 ile yılın en yüksek artışını kaydeden otomotiv ağustosta sadece yüzde 1,4 büyüdü. Tekstilde yüzde 3,9, giyim eşyasında ise yüzde 1,8 gerileme yaşandı. Elektrik üretiminde Eylül 2009’dan bu yana ilk defa görülen daralma büyümedeki yavaşlamanın son çeyrekte daha belirginleşeceğine işaret ediyor. Sanayi üretiminde endeksin yüzde 60’ını oluşturan aramalı üretimi yüzde 4,7 büyüyerek toplam üretime 1.83 puan katkıda bulundu. Sermaye malının yüzde 9,7 büyümesinin katkısı ise 1.18 puan. Gerileyen enerji üretiminin sanayiyi yavaşlatıcı katkısı ise 0.14 puan oldu. Endeksin diğer yüzde 40’lık ağırlığı olan dayanıklı ve dayanıksız tüketimin katkıları ise önceki aya göre sınırlı artışla sırasıyla 0.60 ve 0.30 puana çıktı. Kimya sektörünün katkısı 0.16 puan ile önceki ayların altında kaldı.

RADİKAL / 11 EKİM 2011

Diğer Haberler

Güneş enerjisinde yerli teknoloji kullanımı artacak

Güneş enerjisine dayalı mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihaleleri kapsamında kurulacak santrallerdeki modüllerde yerlilik oranının en az yüzde 70 olması gerekecek, modül üretiminde kullanılan güneş hücrelerinde de yerlilik şartı aranacak.
08.07.2020

Çiftçiye 'anızı yakma gübreye dönüştür' önerisi

Ziraat Mühendisi Fehmi Kiraz, özellikle buğday gibi hububat ürünlerinde hasat döneminin yaşanması nedeniyle çok görülen anız yakma vakalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
06.07.2020

Elektrikte yeşil tarife seçimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi artarken dileyen tüketiciler yenilenebilir elektrik tarifesine geçebilecek.
03.07.2020

İhracat rakamlarında artış

İhracat haziranda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.8, mayısa göre yüzde 35 artışla 13.5 milyar dolara yaklaştı. Otomotiv endüstrisi en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör oldu.
03.07.2020
Dua Vakti
Sırada >>
×
Sıradaki

Kur’an-ı Kerim Meali - Cüz - Dipnotlu

Dua Vakti
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin