İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 16°C Nem %82
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

İsyan günü 15 Ekim

İsyan günü 15 Ekim

11.10.2011

ABD''de ilk kıvılcımın ateşlendiği Wall Street isyanı küresel bir harekete dönüşüyor. Bankacılık sektörü başta olmak üzere finansal sistemdeki çürümeyi protesto eden hareket 15 Ekim''de Londra, Tokyo, Montreal ve Stockholm sokaklarına çıkacak

İlk kıvılcımın küresel ekonominin merkezi konumundaki ABD''nin New York kentinde atılan "Wall Street" protestoları dünyaya yayılıyor. Finansal sistemdeki çöküş ve bozulmaya karşı harekete geçen ve son 3 hafta içerisinde ABD''nin 45 eyaletine yayılan eylemler, 15 Ekim tarihinde küresel bir harekete dönüşüyor. Protesto gösterilerinin organize edileceği dünya şehirleri arasında İngiltere''nin başkenti Londra, Almanya''nın Hamburg kenti, Japonya''nın başkenti Tokyo, Avustralya''nın en büyük şehri Sidney ve Kanada''nın Montreal kenti de yer alıyor. Özellikle bankacılık sistemindeki açgözlü yapı ve kanun yapıcılar üzerindeki şirket baskılarını da hedef alan göstericiler, 15 Ekim için Meksika''nın Tijuana şehrinin yanısıra İsveç''in başkenti Stockholm''de de protesto hazırlığı yapıyor. Wall Street isyanının sıçradığı bir başka ülke ise finansal sorunlar yaşayan İrlanda. İrlanda''nın başkenti Dublin''de Merkez Bankası binasının yer aldığı Dame Street''i işgal eden protestocular, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası''nın (ECB) ellerini İrlanda''nın üzerinden çekmesini istiyor. Göstericiler, İrlanda''da yaşanan finansal, sosyal ve politik çöküşün biran evvel önüne geçilmesi için toplumsal hareket çağrısı yapıyor.

HAREKET KÜRESELLEŞİYOR

Occupy Wall Street (Wall Street''i işgal et) hareketinin internet sayfasına göre protesto gösterileri tahmin edilenden hızlı büyüyor. Ancak mevcut finansal sistemdeki yanlış ve taraflı işleyişe karşı çıkan grup için 15 Ekim, hareketin resmi olarak küresel platforma taşınması anlamına geliyor. Göstericilerin, söz konusu kentlerin finans merkezlerine yakın noktalarda konuşlanması ve uluslararası bankaların merkezleri önünde eylemler yapması bekleniyor. ABD''deki gösterilerden hergün gözaltı haberleri gelirken, Avrupa''da polisin protestoculara karşı takınacağı tavır ise merakla bekleniyor.

SABAH / 11 EKİM 2011

Diğer Haberler

Mekke'de aşamalı normalleşme başlayacak

Suudi Arabistan yönetimi, önlemler kapsamında uyguladığı tedbirleri hafifletmek ve normal yaşama dönmek amacıyla pazar gününden itibaren Mekke'de uygulanacak "iki aşamalı normalleşme planını" açıkladı.
28.05.2020

AB tarımda ekolojik dönüşüme hazırlanıyor

Avrupa Birliği çevreci gıda üretimi ve biyoçeşitliliğin korunması için değişikliklere gitmeye hazırlanıyor.
28.05.2020

Almanya 31 ülkeye seyahat başlatıyor

Almanya'nın 15 Haziran'dan itibaren 31 Avrupa ülkesine seyahatler için yeşil ışık yakmaya hazırlandığı bildirildi. Berlin, kısıtlamaların kaldırılması için AB çapında bir dizi kriterin yerine getirilmesini istiyor.
27.05.2020
Ayetlerle Günün Duası
Sırada >>
×
Sıradaki

Ana Haber Bülteni

Ayetlerle Günün Duası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin