İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:37 Güneş05:34 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Açık 24°C Nem %50
Türkçe
18 Zilka'de 1441 9 Temmuz 2020 Perşembe Saat: -
Menü

Tehlike içeri girdi

16.11.2011    A+ | A-
Alkol, sigara ve uyuşturucu toplumumuzda yaralar açmaya devam ediyor. Birçok yuva bu kötü alışkanlıklar yüzünden yıkılma eşiğine geliyor. Televizyonlarda sigaranın buzlanmasına rağmen içki şişelerinin açık bir şekilde gösterilmesi kabul edilemez bir durum. 
Aileler, alkolün sigaradan daha zararlı olduğuna dikkat çekerek bu tür maddelerin yasaklanması gerektiğini söylediler. Aynı zamanda çocukların izlediği dizilerde sevilen karakterlerin rol aldığı içki sahnelerinin gösterilmesi çocuk yaşta alkol kullanımına neden oluyor.
Televizyonlar eğitici olmalı
Çocuklar için içki içmenin normal olarak algılandığı bu sahnelerin, çocuk yaşta alkol kullanımına neden olduğunu iddia eden Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, "Televizyonun eğitici olması gerekirken alkol kullanımını teşvik etmesi kabul edilemez. Alkolün sağlık zararları yanında sosyal ve maddi zararları da ürkütücü boyuttadır. Anayasanın 58/2 maddesi; 'devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır' hükmü getirmiştir. Bu hükme rağmen birçok dizi ve film sahnesinde, spor programlarında toplumun beğendiği karakterlerle içki reklâmı yapılmaktadır." dedi.
Önemli olan çocuklarımız
Alkollü içki markalarının kulüp isimlerinden çıkarıldıysa da bir çok okulun ismi hala içki firmalarına ait.  Kısa bir süre önce Türkiye Yeşilay Cemiyeti 48 okulun ismini değiştirilmesi için dava açarak bu duruma son verilmesini istedi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Muharrem Balcı yaptığı açıklamada, alkol firmalarının isimlerinin okullara verilmesinin iyi bir örnek teşkil etmeyeceğini söyledi. Özellikle alkol firmalarının gençlerin ilgi alanlarına yöneldiği ve bu alanlara reklam vererek tüketimi teşvik ettiği de bir başka gerçek. Televizyon dizileri, futbol takımları, araba yarışları, sadece küçük bir örnek.
Milli Gazete
Diğer Haberler

Hacı adaylarına 2 seçenek: Ertele veya vazgeç

Bu yıl kayıt yaptıran hacı adaylarının 2021 yılı için erteleme ya da vazgeçme tercihinde bulunabilecekleri bildirildi.
08.07.2020

Kurbanlık Alacakların Kulağına Küpe Olsun!

Yayınlanan Kurban rehberi, hayvanların sevklerinde, alımı ve satımı ile kesiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ile “HaySag-Hayvan Sağlığı ve Refahı” mobil uygulaması hakkında vatandaşların bilgilendirilmesini içeriyor.
08.07.2020

19 Saatte 450 Hektar Yandı

Gelibolu'da ormanlık alanda önceki gün başlayan yangın, 19 saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alındı.
08.07.2020

Okullarda yeni dönem böyle olacak

31 Ağustos'ta başlaması planlanan yeni eğitim öğretim dönemi öncesi okullarda, dersliklerde alınması gereken önlemler ile öğrencilerin, personelin ve velilerin uyması gereken kurallar bir rehber halinde sıralandı.
06.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Günün Sohbeti

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin