İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 18°C Nem %87
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Euro için en kritik 10 gün

Euro için en kritik 10 gün

01.12.2011
Giderek tehlikeli bir hal alan krize karşı şok tedavi uygulama baskısı altında olan Euro Bölgesi, krizle mücadelede kullanacağı “ana silahı” seçmek için zamanla yarışıyor.
Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, “AB’nin krize karşı müdahalesini tamamlamak ve sonuçlandırmak için kritik 10 günlük bir sürece giriyoruz” dedi. Euro Bölgesi ekonomi bakanları önceki gece Avrupa Mali İstikrar Fonu’nu (EFSF) güçlendirmek için iki opsiyonlu bir yaklaşım üzerinde uzlaşsa da kaynak belirsizliği ve “daha fazla mali entegrasyon” beklentisi gözlerin 8-9 Aralık’ta Brüksel’de yapılacak olan AB Zirvesi’ne çevrilmesine neden oldu.
Ortak yatırım fonu...
Euro Bölgesi ekonomi bakanları zorda olan ülkelere yönelik yeni tahvillere yüzde 20-30 aralığında garanti sertifikası verme ve yabancı yatırımcıları çekmek amacıyla ortak yatırım fonu (CIF) oluşturulmasına karar verdi. İki opsiyon da ocak ayından itibaren operasyonel hale getirilecek. Daha güçlü bir EFSF oluşturma amaçlı bu adımlar konusundaki ana sorun ise yatırımcıların bol soru işaretli planlara sıcak bakmaması. Bu nedenle gerek Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gerekse Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ana rolde olacağı “radikal önlemler” içeren bir plana olan ihtiyaç kendisini her geçen gün biraz daha hissettiriyor.
Almanya - Fransa hattı
Almanya ve Fransa tarafından gündeme getirilecek öneriler, bu önerilerin değerlendirileceği ikili temaslar ve nihai bir kararın verilmesinin öngörüldüğü 9 Aralık’taki AB Zirvesi, euro’nun geleceği açısından yaşamsal öneme sahip olacak. Rehn’in, “Bizi krizden çıkaracak gümüş kurşun tek değil” yönündeki açıklaması varılacak nihai uzlaşının birden fazla ayağı olacağını gösteriyor. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un, “Gerçek bir ekonomik birliği doğru belirgin bir adıma ihtiyacımız var” yönündeki ifadeleri ise Almanya-Fransa hattından çıkacak kararın belirleyici olacağının işareti niteliğinde.
İŞTE TAKVİM
-  1 Aralık: Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Euro Bölgesi ülkeleri arasındaki daha yakın mali entegrasyon konusundaki önerilerini açıklayacak.
-  2 Aralık: Almanya Başbakanı Angela Merkel mali entegrasyonla ilgili görüşlerini içeren bir konuşma yapacak. Sarkozy, İngiltere Başbakanı David Cameron’la bir araya gelecek.
-  5 Aralık: İtalya Başbakanı Mario Monti, kriz reçetesini açıklayacak.
-  7 Aralık: Avrupa Birliği’nin merkez sağ liderleri Marsilya’da buluşacak.
-  8 Aralık: Avrupa Merkez Bankası bu yılın son toplantısını yapacak. AB liderleri Brüksel’de zirvede  bir araya gelecek.
-  9 Aralık: Brüksel’de gerçekleşecek Kriz zirvesinde nihayi kararlar alınacak
MİLLİYET
Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Hava Durumu
Sırada >>
×
Sıradaki

Mesajınız Var…

Hava Durumu
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin