İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 18°C Nem %87
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Esnek çalışma süreleri mevzuata dahil edildi

Esnek çalışma süreleri mevzuata dahil edildi

22.02.2012
Daha önce hazırlanan ve kısmen uygulamaya konulmasına rağmen resmi prosedürü tamamlanmadığı için kamuoyuna açıklanmayan Ulusal İstihdam Stratejisi yenilendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan taslakta, kıdem tazminatı, özel istihdam bürolarının yeniden düzenlenmesi ve kısa süreli çalışma modellerinin tamamının sisteme dahil edilmesini öngördüğü ortaya çıktı. 
Daha önce belirlenen eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi, esneklik, özel grupların istihdamı ve sosyal korumadan oluşan temel politika eksenlerinin korunması dikkat çekti. 
Strateji belgesi taslağında, uzun vadeli işsizlik oranı hedefine yer verildi. Halen yüzde 9-11 aralığında yerleşmiş olan yapısal işsizliğin 2023'te yüzde 5'e indirilmesi hedefi benimsendi. Halen yüzde 43,5 istihdam oranının da yüzde 50'ye yükseltilmesi hedefi konuldu. 
İŞ-KUR'un çalışan sayısı artırılacak
Taslakta, iş piyasasının talep ettiği niteliklere sahip kişilerin yetiştirilmesi için eğitimin yeniden yapılandırılması amacıyla kapsamlı bir politika hazırlığı yapıldı. Meslek liselerine ilginin artırılması, rehberlik hizmetlerinin güçlendirilmesi, staj sisteminin yenilenmesi, İŞKUR'un bu gruba yönelik faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması hedefleri belirlendi. Bu kapsamda, İŞKUR'un rehberlik ve yönlendirme hizmetlerinde çalışanların sayısının bu yıl 5 bine, gelecek yıl 7 bin 500'e, 2015'te ise 10 bine çıkarılacağı kaydedildi. İl bazında işgücü ihtiyacının yıllık olarak belirlenmesi hedefi konuldu. 
İşe yerleşme oranı 2015'te yüzde 40'a yükselecek
Yine eğitim-istihdam ilişkisini güçlendirme kapsamında, yıllık 400 bin kişiye mesleki kurs verilmesi, bu kursları alanlardan işe yerleştirilenlerin oranının 2015'te yüzde 40'a, yükseltileceği kaydedildi.Strateji belgesi taslağında, iş piyasasında esnekleşme yaklaşımının, sosyal hak ve korumayı da içeren şekilde güvenceli esneklik modelinin benimsendiği kaydedildi. 
29 bin kişilik özürlü memur kadroları doldurulacak 
Dezavantajlı gruplar dahil özel ilgi gruplarının istihdamına ilişkin politikalara da strateji belge taslağında yer verildi. Buna göre, kadınların ve özürlülerin işgücüne katılımı kolaylaştırılacak. Kadınların işgücüne katılımı 27,6'dan yüzde 35'e yükseltilecek. Strateji belgesi taslağında kamuda bulunan 29 bin 693 kişilik özürlü memur kadrosunun hemen doldurulacağı belirtildi. 24.3 bin kişilik kamu ve özel sektör özürlü işçi kadrosunun ise 2015'e kadar doldurulacağı vurgulandı. 
DÜNYA
Diğer Haberler

1 Haziran itibarıyla yeni dönem

Normalleşme süreci kapsamında, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, yaş gruplarına esneklik, kapalı olan iş yerlerinin, parkların, kütüphanelerin yeniden açılması gibi yeni kriterler 1 Haziran 2020 itibarıyla yürürlüğe giriyor.
29.05.2020

Üniversite finalleri dijital ortamda

Öğrenciler, ekim ayı sonuna kadar üniversitelere gidemeyeceği için dönem sonu finalleri, bütünlemeler ve tek ders sınavları dijital ortamda yapılacak ya da öğrencilerden ödev veya proje istenecek.
28.05.2020

Havaalanlarında yeni dönem böyle olacak

Salgın sonrası normalleşme için yeni dönem hazırlıkları kapsamında havaalanlarında ve uçuşlarda uygulanacak kurallar belli oldu.
28.05.2020

Elektrikli yerli tren raylara iniyor

Sakarya - Adapazarı'nda üretilmesine karar verilen Milli Elektrikli Tren, 29 Mayıs'ta raylara indirilerek test sürüşleri yapılacak.
27.05.2020
Mesajınız Var…
Sırada >>
×
Sıradaki

Başmakaleler

Mesajınız Var…
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin