İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:39 Güneş05:35 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:44 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 26°C Nem %61
Türkçe
20 Zilka'de 1441 11 Temmuz 2020 Cumartesi Saat: -
Menü

Enflasyon tek hane için gün sayıyor

06.03.2012    A+ | A-
Ocak ayında yıllık bazda 3 yılın zirvesini gören enflasyon Türk lirasında yaşanan değerlemenin yanı sıra bu yıl uygulanan yeni metodolojinin etkisiyle düzelmeye başladı. Ekonomistler, enflasyondaki düşüşün kademeli süreceğini belirtiyor
Enflasyon, şubatta tüketici fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0.56 oranında artarken, üretici fiyatlarında yüzde 0.09 azaldı. Şubat itibarıyla yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 10.43’e gerilerken, üretici fiyatlarında yüzde 9.15 düzeyine indi.
Yıllık TÜFE şubatta çift haneli düzeyini korurken, yıllık ÜFE 8 ay sonra tek haneye geriledi. Yıllık TÜFE, ocakta yüzde 10.61’le 3 yılın zirvesine çıkmıştı. 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 7.48, üretici fiyatlarında ise yüzde 10.96 düzeyinde gerçekleşti.
Petrol fiyatları risk
Enflasyonda geçtiğimiz yılın son çeyreğinde bozulan görünüm şubattan itibaren TL’de son dönemde yaşanan değerlenme süreci ve bu yıl uygulanmaya başlanan yeni metodolojinin de etkisiyle düzelmeye başlarken, enflasyondaki düşüşün kademeli olacağı öngörülüyor.
Çift haneli manşet enflasyonun mayısa kadar süreceği öngörülürken hem Merkez Bankası hem de analistler düşüş sürecinde petrol fiyatlarını en önemli risklerden biri olarak görüyorlar.
Gıdada artış sınırlı
TÜİK verilerine göre, ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış yüzde 2.08 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşti. Şubatta endekste yer alan gruplardan ev eşyasında yüzde 1.04, sağlıkta yüzde 0.66, konutta yüzde 0.60 artış gerçekleşti; haberleşmede yüzde 0.19, eğlence ve kültürde yüzde 0.34, giyim ve ayakkabıda yüzde 4.07 düşüş yaşandı.
Bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE’de en yüksek artış yüzde 18.51 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti.
TL’deki değerleme etkisi
Bankacılar TL’deki değerlenmenin de enflasyondaki düşüşe olan desteğine dikkat çekerken kurdan geçirgenliğin yüksek olduğu kalemlerde, aylık olarak fiyatlarda gerilemeye dikkat çekti. Verilere göre araç satın alımında yüzde 0.2, telefon&telefaks ekipmanında yüzde 1.9 oranında geriledi.
ZAM ŞAMPİYONU DOLMALIK BİBER
Tüketici fiyatları bazında şubatta fiyatı yüzde 41.42 oranıyla en çok artan ürün dolmalık biber oldu. Bunu fiyatı yüzde 35.64 artış gösteren havuç ve yüzde 34.93 artış gösteren sivri biber izledi.
TÜİK’e göre, geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise yüzde 20.11 ile karnabahar geldi. Karnabaharı yüzde 10.30 fiyat düşüşüyle salatalık izledi.
MİLLİYET
Diğer Haberler

Yüksek maaşlı çalışanın kıdemi arttı

Temmuz ayıyla birlikte kıdem tazminatının tavanı yüzde 5.75 artarak, 7 bin 117 liraya çıktı. Böylece, brüt maaşı, 7 bin 117 liranın üzerinde olanların alacakları kıdem tazminatı tutarı da yükseldi
09.07.2020

Güneş enerjisinde yerli teknoloji kullanımı artacak

Güneş enerjisine dayalı mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihaleleri kapsamında kurulacak santrallerdeki modüllerde yerlilik oranının en az yüzde 70 olması gerekecek, modül üretiminde kullanılan güneş hücrelerinde de yerlilik şartı aranacak.
08.07.2020

Çiftçiye 'anızı yakma gübreye dönüştür' önerisi

Ziraat Mühendisi Fehmi Kiraz, özellikle buğday gibi hububat ürünlerinde hasat döneminin yaşanması nedeniyle çok görülen anız yakma vakalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
06.07.2020

Elektrikte yeşil tarife seçimi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi artarken dileyen tüketiciler yenilenebilir elektrik tarifesine geçebilecek.
03.07.2020
Müzik Yayını
Sırada >>
×
Sıradaki

Okudukça

Müzik Yayını
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin