İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:28 Güneş05:26 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:40 Yatsı22:29
Hava - Parçalı Bulutlu 28°C Nem %41
Türkçe
13 Şevval 1441 5 Haziran 2020 Cuma Saat: -
Menü

Hindistan pamuğun ipini çekti!

Hindistan pamuğun ipini çekti!

06.03.2012
Dünyanın ikinci büyük pamuk üreticisi olan Hindistan’ın pamuk ihracatını yasaklamasıyla fiyatlar yüzde 5 arttı. Türk tekstil sektörü, kararın ciddi sıkıntı yaratacağını söylerken, çareyi işlenmiş ürün ithalatında buldu
Çin’den sonra dünyanın ikinci büyük pamuk üreticisi olan Hindistan’ın kendi tekstil üreticilerini destelemek amacıyla pamuk ihracatını yasakladığını duyurması, New York pamuk borsasındaki fiyatları yüzde 4.5 oranında yükseltti. Yakın vade kontratlarında fiyat 92.23 dolara çıkarken, fiyat artışı günlük işlem limitlerine dayandığı için işlemler durduruldu.
Pamuk fiyatlarındaki artış dünyanın önemli pamuk ithalatçıları arasında yer alan Türkiye’de de tedirginlik oluşturdu. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, “Türkiye’yi çok ciddi boyutta etkileyecek. Türkiye Hindistan’dan 200 bin ton pamuk ithal ediyor” derken, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Pamuk fiyatlarını yükseltmek için alınmış, spekülatif bir karar olabilir. İhraç yasağı kararı uzun sürerse bu kez bitmiş ürün alınarak çözüm üretilir” dedi.
Çin kendisi kullanıyor
Dünyanın en büyük pamuk üreticisi Çin 2010/2011 sezonunda 6 milyon 600 bin ton üretim yaptı. Çin ürettiği pamuğu iç pazarda işlediğinden ihraç etmiyor. Yılda 10 milyon ton pamuk işleyen Çin, ihtiyacının kalanını da ithalat yoluyla tedarik ediyor.
2010/2011 sezonunda 5 milyon 700 bin ton pamuk üreten Hindistan, dünya üretiminin yüzde 25’ini, dünya pamuk ihracatının da yüzde 18’ini karşılıyor. Ürettiği pamuğun yüzde 80’ini de Çin’e gönderen Hindistan yılda 4 milyon 600 bin ton pamuk işliyor.
200 bin ton ithalat
Türkiye 2011 yılında 500 milyon ton pamuk üretti ve 1 milyon ton pamuk ithal etti. Yılda 1 milyon 200 bin ton pamuk işleyen Türkiye, Hindistan’tan 200 bin ton pamuk ithal etti.
Tacikistan da kısıtlıyor
Yıllık 120 bin ton pamuk lifi üreten Tacikistan da pamuk lifi ihracatını ocak ayında yüzde 30.3 oranında düşürdü. Tacikistan’ın pamuk lifi ihraç ettiği ülkeler arasında Türkiye ilk sırada yer alıyor.
MİLLİYET
Diğer Haberler

Teknoloji rüzgar yatırımlarını artırıyor

Türkiye'nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.
20.05.2020

800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi

COVID-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayii ithalat baskısına karşı korumak amacıyla yüzlerce ürüne ilave gümrük vergisi getirildiği belirtildi.
20.05.2020

Fuarlar sanal ortama taşınıyor

COVID19 ile birlikte iptal olan fuarlar, sanal olarak yeniden düzenlenmeye başlıyor.
18.05.2020

Gıda paketinde doğal ve taze yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.
13.05.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin