İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:17 Güneş05:58 Öğle13:15 İkindi17:07 Akşam20:21 Yatsı21:55
Hava - Az Bulutlu 22°C Nem %83
Türkçe
16 Zilhicce 1441 6 Ağustos 2020 Perşembe Saat: -
Menü

800 milyon insan bir damla suya muhtaç

12.03.2012    A+ | A-
BM'nin raporlarına göre yeryüzünde hala 800 milyon insan içme suyundan mahrum yaşıyor. 
Fransa'nın Marsilya kentinde 6. Dünya Su Forumu 12-17 Mart tarihleri arasında yapılacak.  Forum'un açılışı Fransa Başbakanı François Fillon tarafından yapıldı. Fillon, çok sayıda ülkeden hükümet lideri, bakan, sanayici ve STK yetkilisi önünde yaptığı açılış konuşmasında 2030 yılına kadar yeryüzünde her bireyin içme suyuna kavuşması için çalışılmasını istedi.
Forum için BM tarafından hazırlanan raporlara göre yeryüzünde hâlâ 800 milyon kişi içme suyundan mahrum yaşıyor. Yaklaşık 2.5 milyar insan ise temel tuvalet donanımına sahip değil. Ancak bazı uzman kuruluşlar bu rakmaların tam olarak gerçeği yansıtmadığı görüşünde. Su konusunda BM genel sekreterliğine danışmanlık yapan "Aquafed" adlı kuruluşa göre dünya genelinde 3-4 milyar birey devamlı olarak su sahibi değil ve kalitesi "şüpheli" su tüketiyor. Aynı kuruluş, çeşme suyu kullanan 3.8 milyar kişiden 1 milyarının günde, hatta kimi zamanlarda haftada sadece birkaç saat su kullanabildiğini belirtiyor.
İstatistikler yeryüzünde 2.5 milyar insanın tuvaletten yoksun olduğunu da göstermekte. Dünya Sağlık Örgütü ile UNICEF tarafından ortaklaşa hazırlanan bir rapora göre çoğu kırsal kesimde yaşayan yaklaşık 1.1 milyar insan tuvalet ihtiyacını açık havada gideriyor. Büyük bölümü Asya kıtasında bulunan bu nüfusun 638 milyonluk bölümü Hindistan'da yaşıyor.
BM verileri kalkınmakta olan ülkelerdeki kullanılmış suların yaklaşık yüzde 90'ının hiçbir işlem görmeksizin nehirler, göller ve denizlere aktığını gösteriyor. "Solidarites Internationles" adlı kuruluşa göre sağlığa zararlı sular dünya genelinde insanların en önemli ölüm nedenini oluşturuyor ve çoğu çocuklar olmak üzere yılda yaklaşık 3.6 milyon kişinin ölümüne neden oluyor.
Dünya Su Konseyi'nin girişimi üzerine düzenli aralıklarla toplanan Dünya Su Forumu'nun Marsilya'daki randevusuna 140 ülkeden hükümetler, kurumlar, şirketler, dernekler ve yerel yönetimleri temsilen yaklaşık 20 bin kişinin katılması bekleniyor.
NTVMSNBC
Diğer Haberler

Virüs, dünyaya İtalya'dan mı yayıldı?

Dünyada 200'ün üzerinde ülkede ve bölgede görülen yeni tip koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana altı ay geçti ancak bilim dünyası virüsün kaynağını ve sıfırıncı hastayı araştırmaya devam ediyor.
04.08.2020

Endonezya'da binlerce kişi selden etkilendi

Endonezya'nın Kuzey Sulawesi eyaletinde şiddetli yağışların neden olduğu selden 22 binden fazla kişi olumsuz etkilendi.
04.08.2020

Hacılar veda tavafını tamamladı

Kutsal topraklardaki hacılar, son rükun olarak bilinen veda tavafını tamamladı.
04.08.2020

Dünyada Kurban Bayramı Namazı

Müslümanlar Kurban Bayramını kutluyor. Bu yıl bayram namazları genellikle açık alanlarda ve tedbirler kapsamında eda edildi.
31.07.2020
Hatm-i Şerif (A.Acemi)
Sırada >>
×
Sıradaki

Dua Vakti

Hatm-i Şerif (A.Acemi)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin