İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:27 Güneş05:25 Öğle13:08 İkindi17:07 Akşam20:41 Yatsı22:31
Hava - Parçalı Bulutlu 20°C Nem %73
Türkçe
15 Şevval 1441 7 Haziran 2020 Pazar Saat: -
Menü

Batı Afrika Avrupa'nın elektronik çöplüğü

Batı Afrika Avrupa'nın elektronik çöplüğü

13.03.2012
AB ülkeleri ihracı yasak tehlikeli elektronik atıkları Batı Afrika'ya göndererek, kıtayı atık çöplüğüne çevirdi. Avrupalıların tehlikeli elektronik atıkları özellikle Batı Afrika'daki fakir ülkeleri tehdit ediyor. Eski televizyonlar, cep telefonları ve bilgisayarların bertaraf edilmesi ile ilgili yasal sınırlamalara dair çabalar sürerken, son araştırmalar bu atıkların Afrika topraklarını kirlettiğini ortaya koydu.
Atıkların sadece üçte biri kullanıldıkları ülkelerde geri dönüştürülürken, binlerce ton elektronik eşya fakir Afrika ülkelerine ihraç ediliyor.
Almanya'daki Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü'nden Andreas Manhart, "bu ihracatın büyük bölümü yasadışı veya yasadışı bir gri bölgede" derken, Benin, Fildişi Sahilleri, Gana, Liberya ve Nijerya dahil bir çok Batı Afrika ülkesi Avrupa'nın binlerce ton elektronik atığını depoluyor.
BM verilerine göre, 2009 yılında AB'den Batı Afrika'ya 220 bin tondan fazla elektrikli ve elektronik eşya atığı sevk edildi.
Sadece Gana'da "ikinci el ürün" ithalatının yüzde 30'u tamamen çöp. BM raporuna göre ülkeye elektrikli ve elektronik eşya atıkları taşıyan konteynerlerin yüzde 85'i Avrupa'dan ve yüzde 4'ü ise Asya'dan geliyor.
Yetkililer, yasadışı atıkların genellikle gümrük denetimleri engellemek amacıyla meşru yük taşıyan konteynerlara gizlendiğini söylüyorlar.
Avrupa'da kalan atıkların ise terk edilmiş maden ocakları ve taş ocaklarına atıldıkları kaydediliyor.
Soğutucular ve bilgisayar ekranlarının atıklarından yayılan toksinler insanların yanı sıra hava ve su kalitesi için derin bir risk teşkil ediyor. E-atıklar ciddi oranda kurşun, cıva ve endokrin bozucu maddeler içeriyor.
Dünya Bülteni
Diğer Haberler

YKS öncesi bol deneme sınavı çözün

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na sayılı günler kaldı, Eğitimciler adaylara, her gün deneme sınavı çözülmesini ve farklı soru tiplerinin değerlendirilmesini tavsiye ediyor.
04.06.2020

Türkiye Cuma Namazına kavuştu

Covid-19 tedbirleri kapsamında toplu ibadetin kısıtlanmasının ardından ilk cuma namazı, bugün kılındı. Mü'minler belirlenen kurallara uyarak namazlarını kıldı.
29.05.2020

Yağmur Altında İbadet, CUMA NAMAZI AŞKI

Geçtiğimiz günlerde, Kabe'de yağmura rağmen tavaf devam ederken bu hassasiyet, Türkiye'de uzun bir aradan sonra yeniden kılınacak olan Cuma Namazı için yağışlı bölgelerde açık havada ibadetin sürdürülebileceğini hatırlattı.
28.05.2020

Cuma namazı açık alanlarda kılınacak

29 Mayıs’tan itibaren kılınacak cuma namazları, okul bahçeleri, park, mahalle meydanları ve spor sahalarında kılınabilecek. Alınan tedbirler kapsamında 16 Mart’tan itibaren kılınmayan cemaatle namaz, yeniden kılınabilecek.
28.05.2020
Hatm-i Şerif (M. Çevik)
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadisler Deryası

Hatm-i Şerif (M. Çevik)
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin