İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 18°C Nem %87
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Baharlar değişince hortumlar da arttı

Baharlar değişince hortumlar da arttı

12.04.2012
Elazığ’da 6 kişinin ölümüyle sonuçlanan hortum felaketinin küresel ısınmanın bir sonucu olduğu belirtildi. Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Yüksel Yağan, Elazığ’daki hortumun hava sıcaklığındaki ani değişim sonucunda oluştuğunu ve Türkiye’de görülen hortumların sayısının artacağını söyledi. 
Bu yıl kış mevsiminin uzun, soğuk ve yağışlı geçtiğini belirten Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Yağan, Elazığ’da 9 Nisan’da meydana gelen ve 6 kişinin ölümüne yol açan hortumla ilgili şunları söyledi: 
“Dünya Meteoroloji Organizasyonu’nun son yaptığı açıklamada La Nina’nin 2012’nin ilk aylarında da etkili olabileceğini açıkladı. La Nina, en basit anlatımıyla Pasifik Okyanusu’nun deniz suyu sıcaklığındaki azalma olarak anlatılabilir. Bu da tüm dünya ikliminin etkilenmesi anlamına geliyor. Elazığ civarında atmosferin 5 bin metreye kadar olan kısmında hava hızla soğudu. Yer seviyesi ile atmosferin orta seviyesindeki sıcaklık farkı hızla büyüdü. Bunun sonucunda hortum meydana geldi. Doğal bir olay. Ülkemizde de zaman zaman rastlanıyordu. Ancak küresel ısınmadan dolayı, sıcaklık farkları gün geçtikçe artıyor. Son yıllarda hortumların çıkmasının nedeni bu. Türkiye’de bahar ayları eskiden 18-21 derece ortamalarındaydı. Ancak artık daha sıcak geçiyor, sıcaklık 30 dereceyi buluyor. Yer seviyesi ile yükseklikteki sıcaklık farkı arttı.” 
Radikal
Diğer Haberler

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020

Çocuklar D vitamininden mahrum kalmamalı

Uzmanlar COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan çocukların D vitaminine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.
27.05.2020

Oruç sonrası beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayram gelirken uzmanlar oruç sonrası beslenme konusunda tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle bayramda dikkatli beslenmek hayati öneme sahip.
22.05.2020

İnci kefalinin tersine göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru göçü başladı.
18.05.2020
Başmakaleler
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmetli Sözler

Başmakaleler
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin