İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:06 Akşam20:37 Yatsı22:25
Hava - Hafif Yağmurlu 18°C Nem %87
Türkçe
9 Şevval 1441 1 Haziran 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

İhtiyacınız kadar su için

İhtiyacınız kadar su için

18.04.2012
Hindistan’da yayımlanan The Times of India gazetesi, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu su miktarı ile ilgili tüm detayları kaleme aldı. Gazetenin görüştüğü uzmanlara göre, kadınların günde iki buçuk litre, erkeklerin ise üç buçuk litre su içmesi gerektiği ortaya konuldu. 
Tüketilen gıdalardan da vücuda su girdiğini belirten uzmanlar, normalden fazla terlenen günlerde daha fazla su tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Hamile kadınların, özellikle fazla terleme ve kusma varsa günde 3 litreden daha fazla su içmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Susuzluk hissinin vücudun suya ihtiyacı olduğunun göstergesi olduğunu ekleyen uzmanlar, bunun idrar kontrolüyle de belli olduğunu söylüyor. Eğer idrar rengi şeffaf veya açık sarı ise bu, vücutta yeterli su olduğunu gösteriyor. İdrarın rengi parlak sarı ise daha fazla su tüketilmesi, kahverengi gibiyse doktora gidilmesi tavsiye ediliyor. Uzmanlar spor yaptıktan hemen sonra sadece su tüketmenin zararlı olabileceğini de söylüyor.
Nasıl su içmeliyiz?
-  Spor yaptıktan sonraki aşırı terleme durumlarında eloktrolit bakımından zengin içecek veya enerji içeceği tüketmek su tüketiminden daha sağlıklı olarak biliniyor.
-  Bilim insanları sabahları su içmenin günü daha rahat geçirmeye yardımcı olacağı konusunda tavsiyede bulunuyor.
-  Suyu hızlı değil, yudum yudum içmek daha sağlıklı.
Miliyet
Diğer Haberler

Online Sağlık Zirvesi

Sağlık ve Yaşam Derneği (SAYADER) online ortamda ve dileyen herkesin izleyebileceği Sağlık Zirvesi düzenliyor.
29.05.2020

Çocuklar D vitamininden mahrum kalmamalı

Uzmanlar COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan çocukların D vitaminine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.
27.05.2020

Oruç sonrası beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bayram gelirken uzmanlar oruç sonrası beslenme konusunda tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle bayramda dikkatli beslenmek hayati öneme sahip.
22.05.2020

İnci kefalinin tersine göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru göçü başladı.
18.05.2020
Başmakaleler
Sırada >>
×
Sıradaki

Hikmetli Sözler

Başmakaleler
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin