İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:42 Güneş05:37 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:43 Yatsı22:29
Hava - Çok Bulutlu 22°C Nem %69
Türkçe
22 Zilka'de 1441 13 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

Kenelere dikkat

21.05.2012    A+ | A-

Baharın gelmesiyle birlikte keneye bağlı ölümlerin yaşanması yurttaşlarda yeni bir panik havasına neden oldu.

Uzmanlar, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının özellikle bahar ve yaz aylarında arttığını belirterek “Bu aylar kenelerin yumurtlama dönemi.

Kene yönünden şüpheli ve tehlikeli olan bölgelerden uzak durulmalı, hayvanlarla gereksiz temaslardan kaçınılmalı, vücuda yapışan keneler kesinlikle ezilmeden, kenenin ağız kısmı koparılmadan sağlık kurumunda alınmalı, kenelerin yaşayabileceği alanlarda çıplak ayakla dolaşılmamalı, kısa giysiler giyilmemeli” uyarısında bulundular.

Ülkemizde ilk olarak 2002’de ortaya çıkan ve çok sayıda insanın yaşamını yetirmesine neden olan KKKA yurttaşların bu yıl da kâbusu olmaya devam ediyor. Son 6 günde, Kastamonu, Çorum ve Yozgat’ta 6 kişinin yaşamını yitirmesi endişelerin artmasına neden oluyor. Hastalık özellikle bahar aylarında ortaya çıkıyor, eylül ayına dek devam ediyor.

Doç. Dr. Kenan Keskin, ülkemizde başta Karadeniz ve Orta Anadolu olmak üzere Tokat, Sivas ve Çorum gibi illerle birlikte 22 ilimizin KKKA yönünden risk altında olduğunu söyledi. Hastalığa “Nairovirus” adında bir virüsün neden olduğunu belirten Keskin “Bu virüs keneler arasında enfeksiyon yaparak yayılır. Virüs, hastalık taşımayan kenelerin hastalıklı konakçıdan kan emmesi sırasında, onlara da bulaşmaktadır. Temas sonucu keneler arasında yaygınlaşır” dedi.

Kelkit Havzası’nda başlayan ve yurt genelinden örneklerin de değerlendirildiği TÜBİTAK destekli araştırma çalışmasında Türkiye’de 46 kene türünün yaşadığı belirlendi. Bunlardan 38’inin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını bulaştırdığı bildirildi.

Cumhuriyet

 

Diğer Haberler

Isparta gülden sonra lavanta ile anılıyor

Türkiye’de lavanta üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Isparta Keçiborlu’ya bağlı Kuyucak köyü, hasat dönemi mor manzarasıyla 1 milyon ziyaretçi çekiyor.
13.07.2020

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

Uzmanı uyardı: Vaka sayıları arttı, kesinlikle tüketmeyin
10.07.2020

Obezitenin Sebepleri ve Çözüm Önerileri

"Paketli ürünleri hayatımızdan çıkaralım"
10.07.2020

Bilimsel olarak kanıtlandı: Hayvanlar depremi önceden seziyor

Deprem bölgesinde aylarca izlenen 6 inek, 5 koyun ve 2 köpeğin davranışlarında bariz değişiklikler saptandı.
10.07.2020
Haberler
Sırada >>
×
Sıradaki

Evdeki Huzur

Haberler
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin