İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak04:18 Güneş05:59 Öğle13:15 İkindi17:07 Akşam20:20 Yatsı21:54
Hava - Açık 24°C Nem %88
Türkçe
17 Zilhicce 1441 7 Ağustos 2020 Cuma Saat: -
17 Zilhicce 1441
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:18 05:59 13:15 17:07 20:20 21:54
Menü

14 bin kimsesiz çocuk evde yaşayacak

09.07.2012    A+ | A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, devlet koruması altına alınan 14 bin çocuğun "ev" ortamına geçişini sağlayacak önemli bir uygulamayı başlatıyor.

Sevgi Evleri ve koğuş tipi yetiştirme yurtlarının dahil olduğu kurumları peyderpey kapatmayı veya dönüştürmeyi kararlaştıran Bakanlık, bunun yerine site içerisinde apartman dairelerinden oluşan Çocuk Evleri'ni gündeme getirecek.

Uygulamanın temel amacını çocukların ev sıcaklığında, sosyal yaşamdan kopmadan hayata kazandırılması oluşturuyor. Ev hayatının tüm gerekliliklerini burada öğrenecek çocuklar, ayrıca yıllardır yurtlarda ayrı kaldıkları kardeşleriyle de aynı ev ortamında büyüyebilme imkanını yakalayacak. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun kapatılması sonrasında çocukla ilgili tüm kuruluşları kendi içinde yapılandıran ve ihtisaslaştıran Aile Bakanlığı, son 6 aylık süreçte 81 yeni Çocuk Evi'ni hizmete açtı. Çocuk Evleri'nin Türkiye genelindeki sayısı 500'ü geçerken, bu yıl içerisinde 152'nin üzerinde ev Bakanlık bünyesine katılacak. İlerleyen süreçte ise koğuş tipi yetiştirme yurtlarında kalan, suça itilme ve benzeri özel durumları olmayan tüm çocukların evlere nakli gerçekleştirilecek. Site içerisinde apartman dairelerinde konumlandırılan Çocuk Evleri'nde en az 4 en fazla 6 çocuk ve onlardan sorumlu bir bakıcı öğretmen kalıyor. 3+1 dairelerde, çocuklar ikişer kişilik odalarda normal bir ev yaşamının içerisinde hayatlarını sürdürüyor. Kendi yemeklerini yapabilen, istediğinde markete alışverişe gidebilen miniklerin düzenli olarak iletişimde olduğu komşuları da bulunuyor. Çocuklar böylelikle, hem güvenilir bir ortamda hem de sosyal yaşamın sorumluluk ve gerekliliklerini öğrenerek yetişiyor.

Sabah

Diğer Haberler

Akıllı ulaşım hamlesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan eylem planı ile Türkiye akıllı ulaşım sistemlerinde atağa geçecek.
06.08.2020

Tercihte yeni kriter uzaktan eğitim performansı

Üniversite adaylarının tercih maratonu yarın başlıyor. Bu yıl aday sayısının artması nedeniyle doğru tercih büyük önem taşıyor. Adayların tercihlerinde üniversitelerin uzaktan eğitim performansına dikkat etmesi gerekiyor.
05.08.2020

Deprem gerçeği kendini hatırlattı

Malatya'nın Pütürge ilçesinde Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı verilerine göre dün saat 12.37'de 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
05.08.2020

Virüsün yayılmasına karşı ekime kadar yeni önlem

Bayramda yaşanan kalabalık görüntüler koronavirüs endişelerini arttırırken, yeni önlemler alınmazsa kışın büyük sıkıntı yaşanacağı belirtiliyor.
05.08.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hatm-i Şerif (A.Acemi)

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin