İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:38 Güneş05:34 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:45 Yatsı22:32
Hava - Parçalı Bulutlu 27°C Nem %54
Türkçe
19 Zilka'de 1441 10 Temmuz 2020 Cuma Saat: -
Menü

Gıdada güneş yanığı!

17.07.2012    A+ | A-

Gıda krizi söylentileri yeniden gündemde. Uluslararası kâbus senaryolarını tetikleyen; beklenenden sıcak hava koşulları ve vadeli işlemlerdeki son bir ayda yaşananlar. Özellikle mısır , buğday ve soyada kontrat fiyatlarındaki artış kontrol edilemiyor.

Türkiye ’nin de içinde bulunduğu birçok hububat üreticisi ülkede bu yıl trajik rekolte kayıpları beklenirken düşüş tahminleri de giderek arttırılıyor. Tarım Bakanlığı’nın açıklamalarına göre de Türkiye ’de hububat üretimi yüzde 30 azalacak.

Ekonomi analistlerine göre en önemli sıkıntılar ABD merkezli. Ülke, mısır ve soya üretiminde dünya lideri. Rekoltenin düşmesinde temel etken aşırı sıcaklar. Son 117 yılın en sıcak temmuzunun yaşandığını söyleyen meteoroloji sıcaklıkların 32 derecenin altına düşmesini de beklemiyor. Bu gelişmeler ile mısır kontratlarında fiyat 10 ayın zirvesinde. Chicago Ticaret Borsası’nda aralık vadeli mısır kontratları geçen hafta toplam yüzde 6,8 artarak haftalık bazda dördüncü rallisini yaptı.

Buğday ise Şubat 2011’den bu yana en yüksek seviyelerde. Eylül vadeli buğday kontratlarında fiyatlar 22 Şubat 2011’den bu yana en yüksek seviye olan bushel başına 8.6 dolara yükseldi. Haftalık artış ise yüzde 5,1. Soyada da fiyat grafikleri yukarı doğru. Kasım vadeli kontratlar 11 Temmuz’da 15.75 dolar/bushel’e ulaşarak gıda krizinin yaşandığı 2008 Temmuz’undan bu yana en yüksek değeri gördü.

Türkiye genelindeki hububat rekoltesinin ise yaklaşık 17 milyon ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bu rakam geçen yıl 22 milyon tondu. Ağustos itibari ile bitecek olan hasadın bu düşüş ile yüzde 30 arz kaybı yaşayacağı görülüyor.

2008’de neler yaşandı?

2007 ve 2008 yıllarında dünya çapında gıda fiyatlarındaki yüksek artışlar bir küresel krize dönüşmüş, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklara, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde sosyal huzursuzluklara neden olmuştu. Tarım ürünleri üreten ülkelerdeki kuraklıklar ve petrol fiyatlarındaki artışlar ile nakliye bedellerinin yükselmesi global sıkıntılara neden olmuştu. Ayrıca finansal krizin etkisiyle yatırımcılar gıda ürünlerini yatırım aracı olarak görmüşlerdi. Bu durum artışların hızlanmasını beraberinde getirdi. Birçok ülkede kriz hükümet değişikliklerine, ölümlerin yaşandığı ayaklanmalara neden olmuştu.

Radikal

Diğer Haberler

ABD’de yabancı öğrenciler uzaktan eğitime katılamayacak

ABD'de, güz dönemi derslerinin tamamını internet üzerinden verecek üniversitelerde öğrenim gören yabancı öğrenciler, ülkeyi terk etmek zorunda kalacak.
07.07.2020

Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşıma arttı

2020 yılının ilk 6 ayında Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşınan yük hacminin 2019'un aynı dönemine göre 3,7 kat daha fazla olduğu açıklandı.
03.07.2020

Tunus sınırlarını yeniden açtı

Tunus, 3 aydan uzun süredir kapalı olan sınırlarını açarak, bu adımı atan ilk Arap ülkesi oldu.
29.06.2020

Bosna Hersek'te 510. Ayvaz Dede Şenlikleri

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin önemli sembollerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına düzenlenen şenlikler, yüzlerce kişinin katılımıyla önceki gün kılınan öğle namazıyla son buldu.
29.06.2020
Hadisler Deryası
Sırada >>
×
Sıradaki

Hadislerle Günün Duası

Hadisler Deryası
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin