İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Katkıda bulunmak istiyorum
×
Katkıda bulunmak istiyorum
×
İmsak03:34 Güneş05:32 Öğle13:14 İkindi17:13 Akşam20:46 Yatsı22:35
Hava - Az Bulutlu 26°C Nem %78
Türkçe
15 Zilka'de 1441 6 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: -
Menü

2012'de, kanayan yaralarımız arttı

01.01.2013

Bangladeş-Burma (Yeni adıyla Myanmar) sınırında kuzey-güney doğrultusunda uzanan ve 8. yüzyılda Arap tüccarlar vasıtasıyla İslam ile tanışan Arakan, 1784 yılında İngilizlerin Burma işgaliyle birlikte, süregelen baskı, tehdit, göç ve zulüm ile tanıştı.

ABD ve NOTO, Afganistan’dan sonra İslam aleminin en köklü, kalabalık ve teknolojik gelişmeye en yatkın ülkesi Pakistan’ı da savaş ve çatışmaların içine çekmek için gerekli her türlü bahaneyi önce üretti, sonra da gerekçe gösterip saldırdı. ABD’nin İHA (İnsansız Hava Araçları) saldırılarında bir yılda sadece ölen çocuk sayısı 178 oldu.

Bulgaristan ve Yunanistan sınırları içindeki Batı Trakya Türkleri için uzun zamandan beri süregelen söz konusu iki ülkenin inkar ve asimilasyon politikaları 2012’de de sürdü. Batı Trakya Türkleri, Türk kelimesini hiçbir yerde kullanamadı, kendilerine ait vakıflarda tasarrufta bulunamadı. Camilere ve kutsal değerlerine yapılan sözlü ve fiili saldırılara maruz kaldı. Eğitim hakkından mahrum olmaları dolayısıyla anadillerini unutma korkusuyla Batı Trakya halkı, kendilerini ülkeden tecrit edilmiş bir halk olarak görmeye devam etti.

Filipinler, Moro… Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkenin güney bölgesi Moro’da merkezi yönetimle 40 yıldır yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 120 bin kişi hayatını kaybetmişti. Ancak bu kadar uzun soluklu mücadele 2012’de Uzak Doğu’dan, sevindirici haberler getirdi. Ülkenin güneyinde Müslüman azınlık tarafından idare edilecek yeni bir özerk bölge kurulmasını öngören çerçeve anlaşması 15 Ekim’de imzalandı. Manila'daki Malacanang Devlet Başkanlığı Sarayı'nda Filipinler Devlet Başkanı III. Benigno Aquino ile ülkenin en büyük Müslüman grubu olan Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nin (MİKC) lideri El Hac Murad İbrahim'in huzurunda imzalandı. Törende, Malezya Başbakanı Necib Rezak, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da hazır bulundu.

Batılı ülkelerin uzun yıllara dayanan çalışmaları sonucu ikiye bölünen Sudan, hem Güneyindeki ayrılıkçı Hükümetin, hem de kendisinden 1800 km. uzaklıktaki İsrail’in bombalamalarına maruz kaldı. Ancak dünyadan tek bir ses bile çıkmadı. İngiliz Eski Başbakanı Tony Blair’in danışmanlığını yaptığı Hristiyan Güney Sudan Hükümeti, kuzeye saldırmaya devam etti. En son saldırısında 2 bine yakın Müslüman hayatını kaybetti.

Bir önceki yıl başlayıp, 2012 yılında da insanlığın vicdanını yaralayan en dramatik gelişmelerden biri Somali’de yaşandı. Süregelen kıtlık ve çatışma felaketleri devam ederek yüzlerce insanın hayatına mal oldu. Milyonlarca insan su ve yiyecek bulmak için yollara düştü. Komşu ülke Kenya sınırındaki Daadap Kampında toplanan 600 bin Somalili, çoğunluğunu Türk yardım kuruluşlarının sağladığı yardımlarla hayatını sürdürmeye çalışıyor.

Millî Gazete

Diğer Haberler

Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşıma arttı

2020 yılının ilk 6 ayında Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile taşınan yük hacminin 2019'un aynı dönemine göre 3,7 kat daha fazla olduğu açıklandı.
03.07.2020

Tunus sınırlarını yeniden açtı

Tunus, 3 aydan uzun süredir kapalı olan sınırlarını açarak, bu adımı atan ilk Arap ülkesi oldu.
29.06.2020

Bosna Hersek'te 510. Ayvaz Dede Şenlikleri

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin önemli sembollerinden Akhisarlı Ayvaz Dede anısına düzenlenen şenlikler, yüzlerce kişinin katılımıyla önceki gün kılınan öğle namazıyla son buldu.
29.06.2020

Malezya'da okullar yeniden açıldı

Malezya'da salgın nedeniyle yaklaşık 3 aydır kapalı olan okullar yeniden açıldı. Okulların yeniden açılmasının ilk aşamasında ortaokul 5 ve 6. sınıf öğrencileri eğitime başladı.
25.06.2020
Güne Merhaba
Sırada >>
×
Sıradaki

Günün Sohbeti

Güne Merhaba
5sn
5sn
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin